Deneysel sepsis oluşturulan sıçanlarda L-theaninin karaciğer dokusu üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of L-theanine on liver tissue in rats with experimental sepsis
- Tez No: 577333
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL KURAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sepsis, bakteriyel enfeksiyon sonrası birçok sistemi tutan, hemodinamik değişikliklere, şok gelişimine, organ fonksiyon bozukluğu veya yetmezliğine yol açan ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Sepsis patofizyolojisinde, inflamatuvar yanıtın sitokinler ile aşırı indüklenmesi ve serbest oksijen radikallerinin üretimi önemli rol oynar. L-theanin (LT), yeşil ve siyah çaylarda bol miktarda bulunan özel bir amino asittir ve antikanser, antimutajenik, kolesterol düşürücü, antitrombotik, nöroprotektif, antibakteriyel, antiinflamatuvar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu çalışmada LT'nin Çekal Ligasyon ve Perforasyon (ÇLP) ile sepsis oluşturulan sıçanların karaciğer dokuları üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla 35 adet erkek Sprague Dawley (200-300g) türü sıçan kullanıldı ve her birinde 7 sıçan olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna laporatomiden hemen sonra ve 12. saatte serum fizyolojik (SF) intraperitonal (i.p.) olarak verildi. ÇLP grubuna SF, ÇLP+LT1 grubuna 0.25 g/kg LT, ÇLP+LT2 grubuna 0.50 g/kg LT ve ÇLP+LT3 grubuna 0.75 g/kg LT i.p. olarak ÇLP işleminden hemen sonra ve 12. saatte uygulandı. Doku ve plazmada oksidatif stres ve inflamasyon parametreleri olarak TBARS ve ileri protein oksidasyon ürünü (AOPP) seviyeleri ile miyeloperoksidaz (MPO) aktiviteleri spektrofotometrik yöntemlerle belirlendi. Ayrıca, karaciğer dokuları histopatolojik olarak değerlendirildi. LT grupları tedavi edilmemiş ÇLP grubuyla karşılaştırıldığında, plazma TBARS seviyeleri ve MPO aktivitelerinde anlamlı farklılık bulunamazken (p>0.05), AOPP seviyelerinde anlamlı düşüklük tespit edildi (p0.05), TBARS seviyeleri LT gruplarında ÇLP grubuna göre daha düşüktü (p0.05). LT'nin koruyucu etkisi histopatolojik bulgularla desteklendi. Sonuç olarak, LT, ÇLP ile sepsis oluşturulan sıçanlarda doza bağımlı olmaksızın, oksidatif stresi ve inflamasyonu azaltarak karaciğer dokularında koruyucu etki gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a serious inflammatory disease which holds many systems after bacterial infection, leads to hemodynamic changes, shock development, organ dysfunction or failure. The over-induction of the inflammatory response with cytokines and the production of free oxygen radicals play important roles in sepsis pathophysiology. L-theanine (LT) is a special amino acid found abundantly in green and black teas and has anticancer, antimutagenic, cholesterol lowering, antithrombotic, neuroprotective, antibacterial, antiinflammatory and antioxidant properties. In this study, it was aimed to investigate the effects of LT on the liver tissues in rats with sepsis induced by Cecal Ligation and Perforation (CLP). For this purpose, 35 Sprague Dawley (200-300 g) male rats were used and divided into 5 groups each contain 7 rats. Saline was given intraperitonally (i.p.) to control group immediately and at 12th hour after the laparotomy. Saline was applied to CLP group, 0.25 g/kg to the ÇLP+LT1 group, 0.50 g/kg to the CLP+LT2 group and 0.75 g/kg LT to CLP+LT3 group immediately and at 12th hour after the CLP method. The levels of TBARS and advanced protein oxidation product (AOPP) and myeloperoxidase (MPO) activities as oxidative stress and inflammatory parameters in tissues and plasmas were detected by spectrophotometric methods. In addition liver tissues were evaluated as histopathologically. While no significant differences plasma TBARS levels and MPO activities was found in LT goups when compared to untreated CLP group (p>0.05), a significant decrease in AOPP levels was determined (p0.05), TBARS levels were lower in LT groups than CLP group (p0.05). Protective effects of LT was supported by histopathologic findings. In conclucion, LT may show protective effects on liver tissues by decreasing oxidative stress and inflammation in rats with sepsis induced by CLP but not dose-dependent of LT.