What if days were shorter? the behavioral effects of a 22-hour period on wistar rats
Günler daha kısa olsa ne olurdu? 22 saatlik periyodun wistar sıçanları üzerindeki davranışsal etkileri
  1. Tez No: 577349
  2. Yazar: AYBENİZ ECE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ ÜNAL, PROF. REŞİT ŞAHİN CANBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Işık, ruh halini ve çeşitli fizyolojik fonksiyonları modüle eden sirkadiyen ritimler (yaklaşık 24 saatlik/günlük) için önemli bir düzenleyicidir. Bu bağlantı psikolojide iyi bilindiğinden, ışığın mevsimsel duygudurum bozukluğuyla (SAD) ve günün aydınlık dönemiyle olan ilişkisine odaklanan birçok çalışma vardır. Kısaca, sirkadiyen bir döngüdeki aydınlık süre kısaldığında, deney hayvanları ruhsal değişikliklere karşı daha savunmasız olma eğilimindedir. Kısaltılmış aydınlık veya karanlık dönemlerin etkilerinin duygudurum ve duygudurum bozukluklarında iyi bilinmesine rağmen, kısaltılmış günlerin (toplam 24 saatten daha kısa) ruh hali veya lokomotor aktivite üzerindeki etkisini araştıran bir çalışma yoktur. Bu amaçla, daha önce herhangi bir deneyde kullanılmamış (naif) 27 dişi Wistar sıçanı (2 aylık, 203 ± 6 g) iki özdeş kabine yerleştirildi: Deney grubu kısaltılmış güne (22 saat, 11:11 A:K döngüsü) maruz kalırken kontrol grubu standart gün yaşamaya devam etti (24 saat, 12:12 A:K döngüsü). İki ay sonra, her iki grup da klasik bir kemirgen depresyonu (davranışsal umutsuzluk) paradigması olan Zorunlu Yüzme Testi (ZYT) ile bir kaygı benzeri davranış ve lokomotor aktivite testi olan Açık Alan Testi'ne (AAT) tabi tutuldu. 22 saat grubu ZYT'de davranışsal umutsuzluk, OFT'de anksiyete benzeri bir davranış göstermedi ve AAT'de belirgin olarak daha yüksek lokomotor aktivite sergiledi. Bu sonuçlar kısaltılmış 22 saatlik günlerin Wistar sıçanları üzerinde antidepresan ve anksiolitik bir etkisi olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Light is a significant pacemaker for circadian, that is daily or ~24-h, rhythms that greatly influence mood and various physiological functions. As this connection is well known in psychology, there are many studies focusing on the seasonal affective disorder (SAD) and its connection to the light period (i.e. daytime) of the day. Briefly, when the light period in a circadian cycle is shortened, animals tend to be more vulnerable to mood alterations. Despite the effects of shortened light or dark periods are well-known in mood and mood disorders, there is no study investigating the effect of shortened days (i.e. < 24-h) on mood or locomotor activity. To this end, 27 naïve female Wistar rats (2-month-old, 203±6 g) were placed into two identical cabinets: the experimental group was exposed to shortened periods (22-h, 11:11 L:D cycle), whereas the controls were kept in a standard period (24-h, 12:12 L:D cycle). Two months later, both groups were tested in a classical rodent depression paradigm (behavioral despair), the Forced Swim Test (FST) as well as an anxiety-like behavior and locomotor activity test, the Open Field Test (OFT). The 22-h group showed no behavioral despair in the FST and no anxiety-like behavior in the OFT, and higher locomotor activity compared to the 24-h controls. These results indicate that moderately shorter, that is 22-hour, days can produce an antidepressant and anxiolytic effect in Wistar rats.