Kemik iliği transplantasyonu sonrası hastalarda psikolojik dayanıklılık, stresle baş etme ve post travmatik büyüme
Psychological resilience, coping with stress and post traumatic growth in patients after bone marrow transplantation
- Tez No: 577350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma Kemik İliği Transplantasyonu (KİT) sonrası hastalarda psikolojik dayanıklılık, stresle başetme ve posttravmatik büyüme düzeyini ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 1-30 Kasım 2016 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin hematoloji polikliniğinde kemik iliği transplantasyonu sonrası takip edilen 120 hastayla yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ), Travma Sonrası Gelişim Ölçeği (TSGÖ) kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS 22 programında sıklık, yüzde, ortalama ve korelasyon analiziyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda; KİT hastalarında YPDÖ puan ortalaması 120.92±14.3, TSGÖ madde puan ortalaması 3.30±0.54, SBTÖ iyimser yaklaşım alt ölçeği puan ortalaması 14.53±1.1, kendine güvenli yaklaşım alt ölçeği puan ortalamasının 20.94±3.1olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out as a descriptive study for determining the level of psychological resilience, coping with stress and post-traumatic growth after Bone Marrow Transplantation (BMT) and the relationships between these variables. The study was carried out during the dates of November 1-30, 2016 with 120 patients followed up at the hematology polyclinic of a university hospital following bone marrow transplantation. Personal Information Form, Psychological Resilience Scale for Adults, (PRSA), Ways of Coping with Stress Scale (WCSS), Posttraumatic Growth Scale (PGS) were used for data acquisition. The data were evaluated via frequency, percentage, average and correlation analyses using IBM SPSS 22 software. It was determined as a result of the study that; the PRSA score average of BMT patients was 120.92±14.3, PGS item score average was 3.30±0.54, WCSS optimistic approach sub-scale score average was 14.53±1.1, self-confident approach sub-scale score average was 20.94±3.