Cerrahi hastalarının hemşirelik bakım memnuniyetlerinin belirlenmesi
Determining nursing care satisfaction among surgical patients
  1. Tez No: 577348
  2. Yazar: SİBEL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma cerrahi hastalarının hemşirelik bakım memnuniyetlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Cerrahi kliniklerinde tedavi olan 267 hasta ile gerçekleştirilen çalışmada veriler“hasta tanıtıcı özellikler soru formu”ve“Newcastle hemşirelik bakımı memnuniyet ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Verilerin analizinde Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis Varyans Analizi testi kullanıldı. Hastaların hemşirelik bakımı memnuniyet düzeyi ortalamasının 81.7±15.2 olduğu saptandı. Hastaların en çok“hemşirelerin mahremiyetlerine gösterdikleri saygıdan”ve en az“hemşirelerin durumları ve tedavileri ile ilgili yeterli bilgi vermelerinden”memnun oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was descriptively done in order to determine nursing care satisfaction among surgical patients. In the study, which is done with 267 patients who were treated at surgery clinics; data were collected using“a patient identification features questionnaire form”and“Newcastle satisfaction with nursing care scale”through face to face interview technique. For the analyses of the data, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis Variance Analysis tests were used. Average nursing care satisfaction of patients was 81.7±15.2. Patients were most satisfied with“the amount of privacy nurses gave you”and least with“the amount of information nurses gave to you about your condition and treatment”.