Primer immün yetmezliğe sahip çocuk hasta grubunda, allojenik kemik iliği transplantasyonu sonrası mikrobiyota analizi
Microbiota analysis after allogeneic bone marrow transplantation in pediatric patients with primary immunodeficiency
- Tez No: 766569
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Mikrobiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Microbiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
HHematopoetik kök hücre nakli Primer İmmün Yetmezlik tanısı alan hastaların tedavisinde kullanılan bir tedavi şeklidir. Bu tedavi yönteminde gerek uygulanan hazırlık rejimleri gerekse antibiyotiklerin kullanımı sonucu barsak mikrobiyotası etkilenebilmektedir. Barsak mikrobiyotasının ve özellikle barsak mikrobiyotasında ki bazı türlerin immün sistemi regüle ettiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmada Primer İmmün Yetmezlik sebebiyle allojenik kök hücre nakli yapılmış çocuk hastaların, nakil sonucu barsak mikrobiyotasının etkilenip etkilenmediği yapılan mikrobiyota analizi ile test edildi. Ayrıca bu naklin barsak mikrobiyotasında ki çeşitlilikte hangi türleri azalttığı veya arttırdığı ve bu türlerin GVHH gelişimi üzerine olası etkileri tartışıldı. Hastaların klinik tabloları incelendiğinde, 6 hastanın 4'ünün sağ, 2'sinin ise ex olduğu görüldü. 5 hastada GVHH gelişirken, 1 hastada GVHH gelişmediği tespit edildi. Hastaların mikrobiyotaları incelendiğinde, mikrobiyotada ki çeşitliliğin tüm hastalarda azaldığı, zararlı bakteri popülasyonunun arttığı, 3 hastada ise disbiyozis meydana geldiği belirlendi. GVHH geliştirmeyen tek hasta disbiyoza sahip olmasına rağmen, barsak mikrobiyotasında Blautia ve Lachnospiraceae cinsi diğer hastalara göre bu hastada en yüksek seviyedeydi. Bu iki bakteri cinsinin GVHH'nın klinik sonuçlarını iyileştirdiği bilinmektedir. Hastalarda ki mikrobiyota çeşitliliğin faydalı bakterilerce artması ve dağılımlarının da iyi sağlanabilmesi GVHH gelişimini önleyebilecek etkenlerden biri olarak gelecek vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Hematopoietic stem cell transplantation is a form of treatment used in the treatment of patients diagnosed with Primary Immunodeficiency. In this treatment method, the intestinal microbiota can be affected as a result of both the preparation regimens applied and the use of antibiotics. It has been observed that the gut microbiota, and especially some species in the gut microbiota, regulate the immune system. In this study, it was tested by microbiota analysis whether the intestinal microbiota of pediatric patients who underwent allogeneic stem cell transplantation due to Primary Immunodeficiency was affected as a result of transplantation. In addition, it was discussed which species this transplant reduced or increased the diversity of the intestinal microbiota and the possible effects of these species on the development of GVHD. When the clinical pictures of the patients were examined, it was seen that 4 of the 6 patients were right and 2 of them were ex. While GVHD developed in 5 patients, it was found that GVHD did not develop in 1 patient. When the microbiota of the patients was examined, it was determined that the diversity in the microbiota decreased in all patients, the harmful bacterial population increased, and dysbiosis occurred in 3 patients. Although the only patient who did not develop GVHD had dysbiosis, Blautia and Lachnospiraceae genera in the gut microbiota were highest in this patient compared to other patients. These two bacterial strains are known to improve clinical outcomes of GVHD. The increase in the microbiota diversity in patients by beneficial bacteria and their good distribution are promising as one of the factors that can prevent the development of GVHD.