Therapeutic philosophy: Advantages and limitations
Terapötik felsefe: Avantajları ve kısıtlamaları
- Tez No: 577363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRYSSİ SİDİROPOULOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Wittgenstein, felsefeyi çeşitli dil oyunlarının netleştirilmesi ve betimlenmesine yönelik bir etkinlik olarak görmüştü. Bu metodolojiyi izleyerek bu tezde, politika ve politik hayatın gramerini belirleyen kuralları analiz etmek için gerekli kavramsal araçlara sahip Wittgensteincı bir politik felsefenin temel hatları belirleniyor. Felsefe, filozof ve topluluk arasındaki ilişkiye dair tartışmayı yakından inceleyerek felsefenin mutlaka normatif olduğu, filozofun da analiz ettiği fikir topluluğunun bir parçası olduğu fikrini savunuyorum. İkinci olarak felsefenin, diğer politik etkinliklerin meydana geldiği genel çerçeveyi netleştirmekle görevli olduğuna yönelik politik felsefe ile diğer politik etkinlik türleri arasında bir ayrım yapıyorum. Ardından filozofun betimlemeyi hedeflediği, politik kavramların ve kesinliklerin oluşumu ve kabul edilmeleri de dahil olmak üzere diğer politik etkinlik türlerini inceliyorum. Son bölüm ise Wittgensteincı politik felsefenin bir uygulaması olarak yer alıyor. Burada feminist kuram dahilindeki çağdaş cinsiyet tartışmalarını inceleyerek Wittgensteincı bir bakış açısının politik felsefeye ve ayrıca cinsiyet felsefesi ile cinsiyet politikasına yapabileceği katkıları gösteriyorum.
Özet (Çeviri)
Wittgenstein saw philosophy as an activity of clarification and description of various language-games. Following his methodology, this thesis outlines a Wittgensteinian political philosophy that is equipped with the necessary conceptual tools to analyze the rules that govern the grammar of politics and political life. I begin by closely examining the debate regarding the relationship between philosophy, the philosopher, and the community, arguing in favor of a conception of philosophy as necessarily normative and of the philosopher as part of the community of ideas that he is analyzing. Then, I present a distinction between political philosophy and other forms of political activity, in which the former is tasked with clarifying the framework under which the latter operates. Then I examine these other forms of political activities, including the formation and adoption of political concepts and certainties, which will in turn be among the political phenomena that the philosopher aims to describe. The last chapter functions as an application of Wittgenstein political philosophy, in which I examine the contemporary discussions of gender within feminist theory, demonstrating the possible contributions of a Wittgensteinian perspective to political philosophy as well as philosophy of gender and gender politics.