Felsefi sağaltım yaklaşımlarının gelişimsel ve önleyici psikoloji uygulamalarında kullanılması
Using philosophical treatment approaches in developmental and preventive psychology applications
  1. Tez No: 900037
  2. Yazar: FÜSÜN ORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
GİRİŞ: Bu tez çalışmasının konusu felsefi sağaltım yaklaşımının, gelişimsel ve önleyici psikolojik hizmetler alanı ile bütünleştirilmesi ile ilgilidir. Alan yazında, felsefenin hapsolduğu akademik alandan çıkıp insanın yaşamına katılmasıyla felsefi sağaltımın sağlanabileceği ile ilgili ifadeler yer almaktadır. Carl Gustav Jung, birçok eserinde psikoterapiyi“felsefi doktorluk”olarak tanımlamış; felsefi bilgisi olmayan tıp doktorlarının psikoterapi uygulamaya uygun olmadıkları tezini savunmuştur. Literatür çalışmalarından tartışmaya sunulan sorular neticesinde felsefi danışmanlık her ne kadar felsefenin dilini kullanıyor olsa da gelişimsel ve önleyici hizmetler alanında da var olabilmesi için psikoloji biliminin dili ile de bütünleşmesi önemli görülmüştür. Psikolojinin ise, insanlığın savaşa düşmeden önce barışın sağlanması için uygulamalarında felsefi sağaltım süreçlerine yer vermesi önerilmiştir. Bu çalışma ile sağlıklı gelecek için özellikle okullarda her iki disiplinin birlikte aktif olabilmesinin önemini ortaya çıkarmak hedeflenmektedir. AMAÇ: Bütün bilimlere kaynaklık etmesi açısından, insana ve sorunlarına yaklaşımda temel disiplin olarak felsefenin yaklaşımlarına başvurmak, gelişimsel ve önleyici psikolojik uygulamalar bağlamında, insanının zihinsel, bedensel ve ruhsal bütünlüğünün korunmasında öncelikli bir ihtiyaç olarak ele alınmıştır. Bu anlamda kendi yolculuğunda bunalıma girmeden, hasta olmadan önce insanın kendisini tanımasına ve mutluluk için felsefi sağaltımla tanışmasına ve yaşamında bu öğretileri uygulamaya geçirmesine gereksinimi vardır. Araştırmanın amacı felsefi sağaltımın gelişimsel ve önleyici hizmetler bağlamında nasıl ele alınacağı sorusuna cevap bulmaktır. Alt problemler: 1. Felsefi sağaltımla gelişimsel ve önleyici psikolojik hizmetler arasında bir ilişki var mıdır? 2. Felsefi sağaltım insanın yaşamında hangi aşamada var olmalıdır? 3. Okullarda çocuklar felsefi sağaltımla hangi kademede tanıştırılmalıdır? Ders olarak müfredatta olmalı mıdır? YÖNTEM: Bu tez çalışmasında felsefi sağaltımla ilgili betimsel ve deneysel çalışmalar incelenmiş, sağaltım çalışmalarının ne amaçla ve nasıl kullanılmış olduğu örnekler verilerek açıklanmıştır. Gelişimsel ve önleyici psikolojik hizmetlerin ruh sağlığı alanındaki yeri araştırılmıştır. Özellikle okullardaki uygulamaların, literatür çalışmalarıyla değerlendirilip, kuramsal ve kavramsal çerçeve içerisinde felsefi sağaltımın düşünceden duygulara doğru yolculuğunda psikoloji biliminin içinde ne kadar var olduğu, sağaltımın nasıl mümkün olacağı niteliksel araştırma modeline göre araştırılmıştır. Bu çerçevede alan yazından yararlanılmıştır; niteliksel araştırma modeli ile amaçlı örnekler oluşturma yaklaşımı ile belirlenmiş tipik yazınlar bir araya getirilmiştir. Felsefi sağaltımı ve danışmanlığı betimleyen tipik dokümanlardan oluşan örneklem üzerinde içerik analizi yapılmıştır. Felsefi sağaltımın gelişimsel ve psikolojik hizmetler alanında yapılan çalışmalara ne ölçüde katkısının olabileceği, yapılan araştırmalar doğrultusunda tartışmaya sunulmuştur. TARTIŞMA VE SONUÇ Bu çalışmada insanın gelişim dönemleri göz önünde bulundurularak okullarda öğrencinin daha küçük yaşlardan felsefi sağaltımın özgürleştirici, eleştirel bakabilme, sorgulayıcı, muhakeme edebilme, çıkarımda bulunabilme özelliklerinden yararlanarak doğru düşünebilme gücünün temelinin atılabileceği yönünde bilgilere ulaşılmıştır. Felsefi sağaltım ile çocuklarda sağlıklı düşünme, yaşamın getirdiği zorluklarla mücadele etme, sağlıklı davranışsal stratejiler kullanma, etik değerler doğrultusunda toplumda yer edinme, insanlığa bir değer kazandırma becerilerini geliştirmek mümkündür. Bu alanda yapılan çalışmalar, felsefi sağaltımın yöntemleriyle donanmış insanın kendini gerçekleştirme yolunda karşısına çıkan engelleri nasıl aşacağına, zorluklara ve kayıplara uğrasa bile yeni bir ben yaratarak daha güçlü olabileceğine işaret etmektedir. Her türlü psikolojik ve sosyal sıkıntının düşünce hatalarından çıktığına vurgu yapıldığında, bir insan birçok felsefi sağaltım yaklaşımı sayesinde patoloji geliştirmekten korunabilir. Felsefi sağaltım okullara gelişim dönemi göz önüne alınarak okul öncesi kademeden başlayarak orta öğretim de dahil olmak üzere müfredata alınmalıdır. Gelişim dönemlerine uygun düşünme eğitimi, çocuklarla felsefe ve gençlerle felsefe ve sağaltım, zorunlu ders olarak verilmelidir. Okullarımızda psikolojik destek uygulamaları, bu yaklaşımlarla daha etkili ve işlevsel hale getirilmelidir. Böylece geleceğe daha sağlıklı düşünen bireyler yetiştirilmesi söz konusu olabilir. Her türlü derste kendini daha iyi değerlendiren, bilen ve gerçekleştiren nesiller geleceğe de olumlu biçimde yön verebileceklerdir. Yeni nesil insanlığın sağlığı ve huzuru için felsefi yaklaşımın eğitim sistemi ile bütünleştirilmesi değerli ve öncelikli görünmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The subject of this thesis is about integrating the philosophical treatment approach with the field of developmental and preventive psychological services. In the literature, there are statements that philosophical treatment can be achieved by leaving the academic field where philosophy is confined and joining people's lives. Carl Gustav Jung defined psychotherapy as“philosophical medicine”in many of his works; he defended the thesis that medical professionals without philosophical knowledge are not suitable for practicing psychotherapy. As a result of the questions presented for discussion from literature studies, although philosophical counseling uses the techniques and concepts of philosophy, it has been deemed important to integrate it with the understanding of psychological science in order to exist in the field of developmental and preventive services. It has been suggested that psychology should include philosophical treatment processes to ensure peace before the war within humanity. This study aims to reveal the importance of both disciplines being active together, especially in schools, for a healthy future. OBJECTIVE: In terms of being the source of all sciences, applying the approaches of philosophy as the basic discipline in approaching humans and their problems has been considered as a priority need in the context of developmental and preventive psychological services, in protecting the mental, physical and spiritual integrity of humans. In this sense, before becoming depressed or sick in his own journey, a person needs to know himself, become acquainted with philosophical treatment for happiness, and put these teachings into practice in his life. The aim of the research is to find an answer to the question of how philosophical therapy can be handled in the context of developmental and preventive services. Subproblems Is there a relationship between philosophical treatment and developmental and preventive psychological services? At what stage in a person's life should philosophical therapy exist? At what level should children be introduced to philosophical therapy in schools? Should it be included in the curriculum as a course? METHOD: In this thesis study, descriptive and experimental studies on philosophical therapy were examined, and the purpose and how the therapeutic studies were used were explained by giving examples. The place of developmental and preventive psychological services in the field of mental health has been investigated. Especially the practices in schools were evaluated through literature studies, and the extent to which the science of psychology was involved in the journey of philosophical treatment from thoughts to emotions within the theoretical and conceptual framework, and how treatment would be possible were investigated according to the qualitative research model. In this context, literature was used; Typical literatures were brought together with the qualitative research model and the approach of creating purposeful examples. Content analysis was conducted on a sample of typical documents describing philosophical therapy and counseling. The extent to which philosophical therapy can contribute to studies in the field of developmental and psychological services has been discussed in line with the research conducted. DISCUSSION AND CONCLUSION In this study, considering human development periods, information has been obtained that the foundation of the student's ability to think correctly can be laid at an early age by taking advantage of the liberating, critical looking, questioning, reasoning and inferring characteristics of philosophical treatment in schools. With philosophical treatment, it is possible to develop in children the skills of healthy thinking, coping with the difficulties of life, using healthy behavioral strategies, taking a place in society in line with ethical values, and adding value to humanity. Studies conducted in this field point out how a person, equipped with philosophical treatment methods, can overcome the obstacles he encounters on the path to self-realization and can become stronger by creating a new self, even if he suffers difficulties and losses. When it is emphasized that all kinds of psychological and social problems arise from thought errors, a person can be protected from developing pathology thanks to many philosophical treatment approaches. Philosophical therapy should be included in the curriculum of schools, starting from pre-school level and including secondary education, considering the developmental period. Thinking education appropriate to their developmental periods, philosophy with children, and philosophy and therapy with young people should be given as compulsory courses. Psychological support services in our schools should be made more effective and functional with these approaches. In this way, it is possible to raise individuals who think more healthily about the future. Generations that evaluate, know and realize themselves better in all kinds of subjects will be able to positively direct the future. Integrating the philosophical approach with the education system seems valuable and priority for the health and peace of the new generation of humanity.