Rusya Türklerinden Ahmed Hadi Maksudi (1868-1941)'nin hayatı ve faaliyetleri
The life and activities of Ahmed Hadi Maksudi (1868-1941)of Russian Turks
  1. Tez No: 577402
  2. Yazar: ESRA ŞENDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kazan'ın Taşsu köyünde 1868'de dünyaya gelen Ahmed Hadi Maksudi, öğretmen, pedagog, naşir ve yazardır. İlk eğitimini babasından aldıktan sonra Kazan'daki Gölboyu ve Allamiye Medreseleri'nde tahsiline devam etmiştir. Gazetesi Tercüman'ı yakından takip ettiği, fikirlerine ve faaliyetlerine saygı duyduğu İsmail Gaspıralı ile tanışmış, onun başlattığı usul-i cedit hareketinin Kazan'daki ilk temsilcilerinden olmuştur. Usul-i cedit hareketi temelinde mektep öğrencileri için ders kitapları hazırlamış, alfabe çalışmaları ile adından söz ettirmiştir. İsmail Gaspıralı'nın daveti ile ünlü cedit mektebi Zincirli Medrese'de 1894-1896 yılları arasında öğretmenlik yapmıştır. Ayrıca Hadi Maksudi, uzun yıllar naşirlik yapmış, İdil-Ural Türkleri arasında en uzun ömürlü gazetelerden biri olan Yıldız'ı neşretmiştir. 1906-1918 yılları arasında yaklaşık 1900 sayısı neşredilen Yıldız, dönemin edebi, siyasi ve içtimai hayatı hakkında bilgi veren zengin yazar kadrosuna sahip bir gazete olmuştur. Sovyet hâkimiyeti döneminde Hadi Maksudi'nin gazetesi kapanmış, emekli edilmiş, çeşitli suçlarla yargılanarak Vyatka şehrine sürgüne gönderilmiştir. Bu olaylar, Hadi Maksudi'yi psikolojik ve fiziksel açıdan etkilemiş, 1941 yılında Kazan'da vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Ahmed Hadi Maksudi, who was born in 1868 in the Tassu village of Kazan, is a teacher, a pedagogue, a publisher and a writer. After receiving her first education from her father, he continued his education at the Golboyu and Allamiye Madrasas in Kazan. His newspaper met with İsmail Gaspirali who closely followed the Tercüman and respected his ideas and activities. He was one of the first representatives of the usul-ı cedit movement in Kazan. He prepared textbooks for school students on the basis of the process of usul-i cedit movement, has made it mentioned by Alphabet studies. With the invitation of İsmail Gaspirali, he taught at the famous cedit school, Zincirli Madrasa between the years of 1894-1896. Hadi Maksudi, has been a writer for many years and has been one of the longest-lived newspapers among Idil-Ural Turks. Between the years of 1906-1918, Yıldız, the number of about 1900 was published.became a newspaper with a rich staff of writers who gave information about the literary, political and social life of the period. In the period of Soviet rule Hadi Maksudi's newspaper was closed, retired, tried with various crimes and exiled the city of Vyatka. These events influenced Hadi Maksudi psychologically and physically, in 1941, he died in Kazan.