Abbasi halifesi el-Müsterşid-Billâh ve dönemi (512/1118-529/1135)
Abbasid caliph al-Mustarshid-Billah and his period(512/1118-529/1135)
- Tez No: 577401
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
IX. yüzyıldan itibaren zayıflamaya başlayan Abbâsîler, Büveyhîlerin Bağdad'a hâkim olmalarıyla siyasî otoritelerini tamamen kaybetmişlerdir. Yaklaşık bir asır Şiî hâkimiyetinde kalan halifeler, Selçukluların gelişi ile kısmen rahatlamışlardır. Ancak siyasî otoriteyi tekrardan elde edememişlerdir. Büyük Selçuklu Devleti'nde Sultan Melikşâh'ın vefatından (1092) sonra başlayan taht kavgaları, Abbâsîler için siyasî otoriteyi tekrar elde etme adına bir fırsat olmuştur. Güçlü sultanlar devrinin geride kalmasından sonra Abbâsîler hareket geçerek uzun zamandan beri mahrum oldukları iktidara sahip olmak için çalışmalara başlamışlardır. Büyük Selçuklu Devleti, Sultan Sencer ile tekrardan yükselişe geçmiş olmasına rağmen, batı işlerine bakan Irak Selçuklularında bitmek bilmeyen taht kavgaları Abbâsîlerin hedeflerine ulaşmasında yardımcı olmuştur. Özellikle Halife el-Müsterşid-Billâh, Selçukluların iç karışıklıklarından yararlanıp tekrardan dünyevî iktidarı ele geçirme faaliyetlerine girişmiştir. Hedefi doğrultusunda sadece Selçuklular ile değil Mezyedîllerden Dübeys b. Sadaka ve İmâdeddin Zengî gibi dönemin önemli emîrleri ile de savaşmıştır. Hilafeti eski günlerine döndürmek isteğiyle hareket eden el-MüsterşidBillâh, asker toplayıp ordu kurmak suretiyle mücadelesini sürdürmüş ve bu yolda hayatını kaybetmiştir. Bu bakımdan Abbâsî halifesi el-Müsterşid-Billâh ve dönemi (512-529/1118-1135), Abbâsî tarihi açısından bir dönüm noktası arz etmektedir. Zira vefatından kısa bir süre sonra Abbâsîler, siyasî hâkimiyeti elde etmişler ve elMüsterşid-Billâh'ın uğrunda hayatını kaybettiği hedefi gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The Abbasids, who began to get weak from the 9th century onwards, completely lost their political authority with the Buyids' predomination of Baghdad. The caliphs, who had been under the control of Shiites for nearly a century, were partially relieved by the arrival of the Seljuks. However, they could not obtain political authority again. The throne fights that started after the death of Sultan Melikshah (1092) in the Great Seljuk Empire generated an opportunity for the Abbasid to reclaim political authority. Following the era of the powerful sultans, the Abbasids started to work in order to claim the power they had been deprived of for a long time. Although the Great Seljuk State had risen with Sultan Sanjar again, the unceasing throne fights in the Iraqi Seljuks, who were dealing with western affairs, helped the Abbasids to achieve their goals. In particular, the caliph al-Mustarshid Billah took advantage of the internal turmoil of the Seljuks and re-engaged in the activities of seizing the worldly power. In line with his target, he not only fought the Seljuks but also the important emirs of the period such as Dubeys, son of Sadaka, from the Mazyadids and Imadeddin Zengî. In the hope of returning to the old days of the caliphate, al-Mustarshid Billah continued his struggle by gathering troops and building an army and passed away before realizing his dream. In this regard, the Abbasid caliph al-Mustarshid Billah and his period (512-529/1118-1135) constitute a turning point in the history of the Abbasids. Shortly after the death of al-Mustarshid Billah, the Abbasids realized his dream for which he had died.