Construction of an educational technology engagement model for social learning platforms
Sosyal öğrenme platformları için bir eğitim teknolojisi bağlılık modeli
- Tez No: 577414
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir sosyal öğrenme platformu olan Edmodo'nun öğrenciler tarafından benimsenmesi ve kabulüne yönelik bir teknoloji modeli ortaya koymaktır. Önerilen model“Eğitim Teknolojisi Bağlılık Modeli”(ETEM) olarak isimlendirilmiştir. Çalışma, teknoloji kabulü için temel motivasyon adımlarının teorik olarak anlaşılmasını gerektiren süreç tabanlı bir yaklaşım benimseyerek spesifik bir teknoloji için kabul modelinin adım adım nasıl tasarlanıp geliştirilebileceğini gösteren bir kılavuz ortaya koymaktadır. Geleneksel modellerin 21. yüzyıl teknolojilerine yönelik kullanıcı motivasyonunu açıklamadaki sınırlılıkları göz önünde bulundurularak bu çalışmada motive edici içsel ve dışsal etkenler, öğrenci motivasyonu, öğrenci bağlılığı ve algılanan başarı arasındaki ilişkiyi resmeden kapsamlı bir model sunmayı amaçlanmaktadır. Çalışmanın örneklemini Edmodo'nun öğrenme ortamı olarak kullanıldığı Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş dersini alan Türkiye'deki 4 üniversiteden 533 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma tasarımında nicel araştırma metodolojisi kullanılmıştır. Modeldeki bağımsız ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiyi anlamak için korelasyonel desen kullanılmıştır. Geliştirilen model, sırasıyla Açıklayıcı Faktör Analizi (EFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (CFA) ve Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) ile test edilmiştir. Sonuçlar, bilişsel ve sosyal bağlılığın öğrenci başarısını açıklamada önemli yordayıcılar olduklarını; dışsal motivasyonun göstergesi olarak algılanan faydanın ve içsel motivasyonun göstergesi olarak teknolojiye yönelik tutumun öğrencilerin hem bilişsel hem de sosyal bağlılıklarını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Dışsal motivasyonu etkileyen faktörlerden içerik kalitesi, sistem özellikleri, öğrenci özellikleri ve mobil esnekliğin, algılanan yararlılığı önemli ölçüde etkilediği tespit edilirken; içsel motivasyonu etkileyen faktörlerden öz düzenleme, öz yeterlik ve etkileşimin teknolojiye yönelik tutumu yordadığı görülmüştür. Geliştirilen modelin muhtemel uygulama ve etki alanları ile çalışmanın kısıtlamaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to propose a technology model, called Educational Technology Engagement Model (ETEM), towards the student adoption of a social learning platform -Edmodo-. The study offers a guideline, which requires a theoretical understanding of underlying motivational processes for technology adoption, to demonstrate how a model can be designed and developed for a particular technology using a process-based approach. This study aims to provide a comprehensive model to address the limitations of traditional adoption models. The sample of the study includes 533 students from 4 Turkish universities taking Introduction to Information Technologies and Applications (IITA) mandatory course where Edmodo is used as the learning environment. Quantitative research methodology is used in the research design. Correlational design is carried out in order to understand the relationship between independent and dependent variables in the model. The developed model, ETEM, is tested through statistical analyses. The results indicate that cognitive engagement and social engagement of students in the online learning platform are significant estimators of student achievement, and perceived usefulness as indicator of extrinsic motivation and attitude towards technology as indicator of intrinsic motivation are significant estimators of both cognitive and social engagement of students. While content quality, system characteristics, student characteristics and mobile flexibility as indicators of extrinsic motivators are identified to be significant predictors of perceived usefulness, self-regulation, self-efficacy and interaction as indicators of intrinsic motivators are found to be significant predictors of attitude towards technology. Possible implications, future research challenges and limitations of the study are discussed.