Özel markalı ürünlere yönelik tüketici tutumları ve satın alma niyetini etkileyen faktörlerin analizi
The analysis of affecting factors consumer attitudes and purchase intention for private label products
  1. Tez No: 577432
  2. Yazar: TUĞBA ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, Türkiye perakende sektöründe özel markalı ürünlere yönelik tüketici tutumu ve satın alma davranışlarını etkileyen faktörleri incelemektedir. Özel marka uygulamaları modern perakende sektöründe önde gelen uygulamalarından birisidir. Özel markalar, başlangıçta daha ucuz ve daha az kaliteli ürün olarak tanımlanmaktaydı. Ancak dağıtım kanallarındaki kontrolün perakendecilere geçmesi ile birlikte kalite artırılmış ve ulusal markalara rakip olmuştur. Araştırma Kütahya İlindeki tüketiciler kapsamında yürütülmüştür. Tüketici tutumu ve satın alma davranışını etkileyen faktörler içsel ve dışsal faktörler olmak üzere iki sınıfa ayrılmıştır. İçsel faktörler, algılanan kalite, algılanan risk ve algılanan değer boyutlarını içermektedir. Dışsal faktör, algılanan fiyat, paketleme, reklam ve mağaza imajından oluşmaktadır. Tüketici tutumları ise, güven, aşinalık ve algılanan ekonomik durum olarak üç boyutludur. Araştırma verilerinin elde edilmesinde yapılandırılmış anket yönteminden yararlanılmıştır. Örnekleme yöntemi, kolayda örnekleme yöntemidir. Araştırmanın örnek büyüklüğü güven aralığı formülüne göre 400 birim olarak belirlenmiştir. Araştırma verilerinin analiz edilmesinde tek ve çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda, mağaza imajı tüketici tutumunu etkilemezken, algılanan fiyat, ambalajlama ve reklamdan oluşan içsel faktörler, algılanan kalite, algılanan risk ve algılanan değerden oluşan dışsal faktörlerin tüketici tutumunu ve satın alma niyetini etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors affecting consumer attitudes and purchase intention toward private label products in retail sector in Turkey. The applications of private brand is one o the prominent applications in the modern retail sector. Private brands were initially defined as cheaper and less quality products. But with the passing of control in the distribution channel store retailers, the quality has been increased and they have become rivals to national brands. There search was conducted within the scope of consumers in thecity of Kutahya. The factors affecting consumer attitude and purchasing behavior are divided into two classes as internal and external factors.Intrinsic factors include perceivedquality, perceived risk, and perceived value dimensions. External factors include perceived price, packaging, advertising and store image. Consumer attitudes are three dimensions: trust, familiarity and perceived economicsituation. The structured survey method was used to obtain the research data. Sampling method is a convenience sampling. The sample size of the study was determined as 400 units according to the confidence interval formula. Univariate and multivariate statistic alanalysis methods were used to analyze there search data. As a result of this study, it was determined that while the store image did not affect the consumer attitude, instrinsic factors which consist of perceived price, packaging and advertising and external factors which consist of the perceived quality, the perceived risk and the perceived value affected the consumer attitude and purchasing intention.