Research and application of real-time short-term electrical energy consumption forecasting using artificial intelligence based techniques
Gerçek zamanlı kısa dönem elektrik enerjisi tüketim tahmininin yapay zeka tabanlı yöntemler kullanılarak araştırılması ve uygulanması
- Tez No: 577457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKE, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BAŞAK YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
7 gün 24 saat sürekli çalışmaları nedeniyle enerji ihtiyacı devamlılık arz eden hastanelerin verimli, güvenilir ve ekonomik işleyişi için kısa dönem elektrik enerjisi tüketim tahmini hayati önem taşımaktadır. Bu tezin ana hedefleri sırasıyla sahadaki nem-sıcaklık sensörüne bağlı bir enerji kayıt cihazından ve MERRA-2 verilerinden faydalanarak, R programlama dilinin kullanıldığı RStudio ortamında çok kısa dönem bir ham veri seti oluşturmak için büyük bir hastane kompleksinin gerçek zamanlı elektrik enerjisi tüketim ve meteorolojik verilerini toplamak; oluşturulmuş ham veri setindeki kayıp ve hatalı değerleri saptama, bu değerleri NA ile değiştirme, NA değerlerinin yerine farklı metotlar ile veri atama ve dönüştürme işlemini tamamlayarak temizlenmiş bir kısa dönem veri seti yaratma yeteneklerine sahip özgün bir metodoloji geliştirmek; yapay zeka tabanlı yöntemler kullanarak hastanenin kısa dönem elektrik enerjisi tüketimini tahmin etmek; belirleme katsayısı, varyasyon katsayısı, ortalama mutlak hata, kök ortalama karesel hata ile ortalama mutlak yüzdesel hatayı değerlendirerek ve gelecek öngörülerini tartışarak elde edilen sonuçların karşılaştırmalı analizlerini sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Short-term electrical energy consumption forecasting is crucial for efficient, reliable, and economic operations of hospitals due to serving 24/7, and they require round-the-clock energy. The main objectives of this thesis are to gather real-time electrical energy consumption and meteorological data of a large hospital complex by utilising an energy logger connected to a humidity-temperature transducer on-site and MERRA-2 data to form a very-short term raw data set in RStudio environment wherein R programming language is used; to develop a novel methodology that has the capability of identifying missing and erroneous values in the raw data set, replacing these values with NA values, imputing the NA values with different methods, and completing the conversion process by creating a cleansed short-term data set; to forecast short-term electrical energy consumption of the hospital by using artificial intelligence based techniques; and to present benchmark analyses of the obtained results by evaluating coefficient of determination, coefficient of variation, mean absolute error, root mean squared error, mean absolute percentage error, and discussing the future perspectives respectively.