Ekmeklik buğday tohumlarının farklı olum dönemlerinde hasat edilmesi ve soğuk uygulamasının bitki çıkışı verim ve bazı tarımsal özelliklere etkisi
Harvesting of bread wheat seeds in different grain filling periods and the effect of cold application on the plant output, yield and some agricultural proper
- Tez No: 577459
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, farklı hasat dönemi ve olgunlaşmamış tohumlara soğuk uygulamasının etkilerini araştırmak amacıyla Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında 2017-2018 yetiştirme sezonunda sulu şartlarda yürütülmüştür. Deneme Tesadüf Bloklarında Bölünen Bölünmüş Parseller Deneme Deseninde dört tekrarlamalı olarak yazlık ve kışlık olarak ekilmiştir. Denemede materyal olarak, başaklanmadan dört hafta sonra başlamak üzere 7 farklı zamanda hasat edildikten sonra doğrudan oda şartlarında kurutulan ve soğuk uygulaması sonrası kurutulan Bezostaja-1 buğday tohumları kullanılmıştır. Çalışmada çimlenme ve çıkış değerleri, bitki boyu, metrekarede fertil başak sayısı, başak uzunluğu, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, hasat indeksi, bin tane ağırlığı ve tane verimi ile ilgili gözlem ve ölçümler yapılmıştır. Araştırmada genel olarak metrekarede fertil başak saysı, başak uzunluğu ve tane verimi dışında incelenen özellikler üzerine hasat zamanı ve uygulamaların etkisi istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Çalışmada ortalama çıkış süresi 14.10-15.82 gün, çıkış oranı indeksi 0.85-1.32 adet/m/gün, tarla filiz çıkış derecesi % 0.85-0.99, bitki boyu 100.5-113.2 cm, metrekarede fertil başak sayısı 367.5-607.5 adet, başak uzunluğu 10.30-11.60 cm, başakta başakçık sayısı 19.60-20.83 adet, başakta tane sayısı 38.75-43.50 adet, başakta tane ağırlığı 2.05-2.50 g, hasat indeksi % 31.70-40.80, bin tane ağırlığı 52.08-56.93g ve tane verimi 482.64-931.19 kg/da aralıklarında bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre genel olarak hasat dönemlerinin tohumlukların çıkışı ve tane verimini etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of cold application on different harvest periods and immature seeds in the field of Selcuk University Faculty of Agriculture Department of Field Crops in 2017-2018 growing season under irrigated conditions. The experiments were planted as winter and summer in four replications in the split plots experimental design divided in randomized blocks. Bezostaja-1 wheat seeds were used as material in the experiment after harvesting at 7 different times to start four weeks after the spike. In this study, germination and emerge values, plant height, number of fertile spike per square meter, spike length, number of spikiler perspike, grain weight for spike, harvest index, thousand grain weight and grain yield were observed and measured. In general, the effect of harvesting time and applications on the characteristics examined apart from fertile spike number per sgnare meter, spike length and grain yield were found to be statistically insignificant. In the study, the average days of emerge 14.10-15.82 (days), emerge index 0.85-1.32 (units / m day), seedling ratio 0.85-0.99 (%), plant heipht 100.5-113.2 (cm), number of fertile spike per square meter 367.5 -607.5 (pieces), spike length per plant 10.30-11.60 (cm), number of spikelents per spilce 19.60-20.83 (pieces), number of grains per spike 38.75-43.50 (pieces), grain weight per spilce 2.05-2.50 (g), harvest index 31.70-40.80 (%), loograin weiphc 52.08-56.93 (g) and grain yield was found in the range of 482.64-931.19 (kg / da). According to the findings, it was observed that harvest periods did not affect plant output and grain yield. .