Birecik Baraj Gölü ve Karkamış sulak alanınınzooplankton faunasının mevsimsel olarak incelenmesi
Seasonal investigation of the zooplancton fauna of the Birecik dam lake and Karkamiş water area
- Tez No: 577474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSAL SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu Çalışmada: Birecik Baraj Gölü Ve Karkamış Sulak Alanının Zooplankton Faunası, Nisan 2016 ve Şubat 2017 tarihleri arasında, 14 farklı lokasyonda, taksonomik ve mevsimsel olarak incelenmiştir. Sulak alanların zooplankton örnekleri taksonomik değerlendirmeler amacı ile derinliğe bağlı olarak dikey (vertikal) ve yatay (horizontal) olarak göz çapı 30 µm ve ağız çapı 25 cm olan plankton kepçesi ile sudan çekilerek alınmıştır. Sonuç olarak, 24 tanesi Rotifera, 10 tanesi Cladocera, 6 tanesi Copepoda dan olmak üzere toplam 40 zooplankton taksonu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Zooplankton, Birecik Baraj Gölü, Karkamış Sulak Alanı, Fırat Nehri
Özet (Çeviri)
İn this study: Zooplankton Fauna of Birecik Dam Lake and Karkamış Wetland was investigated in 14 different locations between April 2016 and February 2017 as taxonomically and 4 seasonally. The zooplankton samples of the wetlands were taken from the water with a plankton scoop having a diameter of 30 µm and a mouth diameter of 25 cm, vertically and horizontally, depending on depth for taxonomic evaluation. As a result; a total of 40 zooplankton taxa, 24 of which were Rotifera, 10 of which were Cladocera and 6 of them from Copepoda, were determined. KEYWORDS: Zooplankton, Birecik Dam Lake, Karkamış Wetlands, Euphrates River