Comparative analysis of cumulative abnormal returns of FTSE banks for Scott Ishindependence Vote 2014 and Brexit vote 2016
FTSE bankaların kümülatif anormal getirilerinin İskoç Bağımsızlık Oyu ebrexit oyu için karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 577481
  2. Yazar: SAMİ BARAKAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kalmak mı, Gitmek mi? Bu makaledeki ana hipotez, Brexit ve İskoç Referandumu gibi siyasi olayların finansal piyasalar üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olup olmadığıdır. FTSE 350 Banklar İndeksinin kümülatif anormal getirileri, bu dönüm noktası olaylarından önce ve sonra hesaplanmıştır. Ampirik sonuçlar, Brexit'in FTSE 350 Banklar İndeksinin piyasa performansı üzerinde kıyaslama endeks performansına göre istatistiksel olarak anlamlı bir olumsuz etkisi olduğunu göstermektedir. Benzer şekilde, İskoç Referandumu, farklı zamanlarda ve farklı büyüklüklerde olsa da aynı endeks üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir olumlu etkiye sahipti. İki referandum arasındaki bir karşılaştırma, piyasaların Brexit gibi olumsuz olaylara daha fazla tepki gösterme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bu makale ayrıca, seçilen beş sektörden oluşan bir grubun her iki olaydan nasıl etkilendiği hakkında kısa bir fikir vermektedir. Bu seçilen grubun bileşenleri arasında Hayat sigortası, Yapı Malzemeleri, Genel Perakendeciler, Ev Eşyaları ve Gayrimenkul Yatırım Fonları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Remain or Leave? The main hypothesis in this paper is whether political events such as Brexit and the Scottish Referendum have any statistically significant impact on financial markets. cumulative abnormal returns for FTSE 350 Banks Index have been calculated before and after these milestone events. The empirical results show that Brexit had a statistically significant negative impact on the market performance of the FTSE 350 Banks Index relative to the benchmark index performance. Similarly, the Scottish Referendum had a statistically significant positive impact on the same index, though at different times and with different magnitudes. A comparison between the two referendum shows that markets tend to react more to negative events such as Brexit as evidenced by a higher impact on cumulative abnormal returns. This paper also gives a brief insight on how a selected group of five sectors have been affected from both of the events. Components of this selected group include Life insurance, Construction Materials, General Retailers, Household Goods and Real Estate Investment Trusts.