KOBİ'lerde Ar-ge ve inovasyon faaliyetlerinin işletme performansı üzerine etkileri: Mersin ili özelinde bir inceleme
Impact of SMEs R & D and innovation activities on firms business performance: A study on Mersin Province
- Tez No: 577489
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AYTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüz ekonomisinde KOBİ'lerin sahip olduğu esneklik ve değişen şartlara hızlı uyum yeteneği, bu işletmelerin hem ülkemizde hem de dünyada giderek önem kazanmasına neden olmuştur. KOBİ'lerin Ar-Ge inovasyon faaliyetlerine yönelik araştırmalar, Ar-Ge inovasyon faaliyetlerinin işletmenin sürekliliğine olan katkısı ve sağladığı rekabet avantajı nedeniyle, çok ön plandadır. Bu çalışmada KOBİ'lerde Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin işletmelerin performansına olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla Mersin ilinde KOSGEB Ar-Ge inovasyon desteğine başvuran ve projesi onaylanan 62 işletmeye ait veriler kullanılarak, Ar-Ge inovasyon çalışmaları ve KOSGEB desteğinin işletmelerin performans göstergelerine etkisi Wilcoxon İşaretli Sıra Testi yardımıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; KOBİ'lerin net satış, mali bilanço ve çalışan sayıları gibi performans göstergelerinin proje süreci içerisinde anlamlı bir şekilde arttığı, KOSGEB Ar-Ge desteğinin işletmelerin performansında olumlu bir gelişme sağladığı ve prototip geliştirme sonrası seri üretim kapsamında yapılan Ar-ge çalışmalarının işletme performansını olumlu etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's economy, the flexibility of SMEs and the ability to quickly adapt to changing conditions have led them to gain importance both in our country and in the world. Research on R&D innovation activities of SMEs is at the forefront due to the contribution of R&D innovation activities to the sustainability and the competitive advantage it provides. In this study, the effect of R&D and innovation activities on SMEs' performance is examined. For this purpose, data from 62 firms, applied to KOSGEB R&D Innovation Support Program in Mersin province, is analyzed and the effect of R&D innovation activities and KOSGEB support on the performance indicators are investigated using Wilcoxon Signed Rank Test. Analysis results show that performance indicators such as net sales, financial balance sheet and number of employees of SMEs have increased significantly during the project phase, KOSGEB R&D support has provided a positive improvement in the performance indicators and R&D activities carried out within the scope of mass production after prototype development have positive effect on the operational performance.