The interrelationship of therapeutic alliance with affect expression and affect regulation throughout play in psychodynamic child psychotherapy
Psikodinamik çocuk terapisinde terapötik ittifak ile oyundaki duygu ifadesi ve regülasyonu arasındaki ilişki
- Tez No: 577488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Terapötik ittifak, danışan ve terapist arasındaki ilişkiyi ifade eder. Duygu ifadesi ve duygu regülasyonu kapasitesinin bir ilişki içerisinde geliştiği bilinmektedir. Yetişkin psikoterapisinde terapötik ittifak ile duygu ifadesi-regülasyonu konusunda araştırmalar bulunurken, çocuk literatüründe doğrudan buna bakan araştırmalar bulunmamaktadır. Teorik altyapı düşünüldüğünde çocuk terapisinde de ittifak ve duygu ifadesi-regülasyonu arasında bir ilişki beklense de bu konudaki araştırmaların olduğu alan henüz yeni gelişmektedir. Bu çalışmanın amacı, oyun terapisi boyunca terapötik ittifağın çocukların duygu ifadesi ve regülasyonu üzerindeki yordayıcı etkisini incelemektir. Araştırmanın katılımcıları İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezinde psikodinamik oyun terapisi alan 131 çocuktan oluşmaktadır. Araştırma datası olarak deşifresi yapılan 491 seans bağımsız kodlayıcılar tarafından ayrı ayrı kodlanmıştır. Çocuklar ve terapistler arasındaki terapötik ittifak, Therapy Process Observational Coding System - Alliance Scale (TPOCS-A) ile değerlendirilirken, duygu ifadesi ve regülasyonunu değerlendirmek için ise Children's Play Therapy Instrument (CPTI) kullanılmıştır. Analiz için üç seviyede çok düzeyli modelleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları terapötik ittifakın duygu ifadesi ve regülasyonu üzerindeki etkisini desteklemiştir. Sonuçlara göre; terapötik ittifak çocuğun oyunda çıkardığı duygu çeşitliliğini, üzüntü ifadesinin ve keyif ifadesinin yoğunluğunu, duygu düzenlemesini pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordarken oyundaki öfke yoğunluğunu da negatif yönde ve anlamlı düzeyde yordamaktadır. Bu çalışma çocuk psikanalitik oyun terapisinde terapötik ittifak ile duygu ifadesi ve regülasyonu arasındaki ilişkiye dair bir ön çalışma olduğu için, bulgular ve klinik uygulamalar detaylıca tartışılmıştır. Sonuçlar, terapötik ittifağın sağladığı güvenli ortamda oynanan oyun ile çocukların duygu ifadesinin çeşitliliğinin ve duygu regülasyonunun arttığını göstermiştir. Bu da terapötik ittifağın çocuk oyun terapisindeki önemine dair fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
Therapeutic alliance refers to the relationship between client and therapist. Affect expression and affect regulation are capacities developing within the relationship. Although there are several studies investigate the effect of therapeutic alliance on affect expression and regulation in adult psychotherapies, in children literature there is not any research. Theoretical background supports the association between these two constructs, but it is a new developing area in child research literature. The aim of this study was to examine the prediction of therapeutic alliance with children's affect expression and affect regulation in play. Participants were 131 children who took psychodynamic play therapy at Istanbul Bilgi University Psychological Counseling Center. Four hundred ninety-one sessions were transcribed and coded separately. Therapeutic alliance between children and therapists were assessed with the Therapy Process Observational Coding System - Alliance scale (TPOCS-A). In order to assess affect expression and affect regulation of children in play, the Children's Play Therapy Instrument (CPTI) were utilized. Multilevel modeling was used with three levels as analysis method. Results of the current study supported that therapeutic alliance has an influence on children's affect expression and affect regulation. According to findings, therapeutic alliance positively predicted the variety of children's affect, the intensity of sadness expression, the intensity of pleasure expression, and children's affect regulation in play over the course of treatment at significant level. Another significant association was found as therapeutic alliance negatively predicted the intensity of anger/aggression expression in play over the course of treatment. Because it is a preliminary study related the relationship between therapeutic alliance and affect expression or affect regulation in child psychoanalytic play therapy, findings and clinical implications were discussed in detail. Results indicated the importance of therapeutic alliance for creating a safe environment for a child to play and express suppressed affects with increasing regulation capacity.