Klinik hemşirelerin profesyonel benlik kavramı ile spiritüel bakım algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relation between professional self-concept of clinic nurses and perception of spiritual service
- Tez No: 577547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırmada klinik hemşirelerin profesyonel benlik kavramı ile spiritüel bakım algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı tipte olup, Eylül 2017 - Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın evrenini; Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (OMÜSUVAM) çalışan 652 hemşire; örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 142 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Veri Formu, Profesyonel Benlik Kavramı Ölçeği, Maneviyat ve Manevi Bakımı Algılama Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca verilerin istatistiksel değerlendirmesi SPSS 20.0 paket programı ile yapılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %94'ü hastaların manevi bakım gereksinimleri karşılandığında bakım kalitesinin arttığını belirtmiştir. Klinik hemşirelerin maneviyat ve manevi bakım algılamalarının ortalamasının 3,77±0,42 ve profesyonel benlik kavramı algısının ortalamasının 3,09±0,32 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between clinical nurses' professional self concept and spiritual care perceptions. Materials and Methods: This descriptive study was conducted between September 2017 and March 2018. The universe of this research; 652 nurses working at Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center (OMÜSUVAM); The sample consisted of 142 nurses who met the inclusion criteria. Sociodemographic Data Form, Professional Self Concept Scale, Spirituality and Spiritual Care Perception Scale were used as data collection instruments. In addition, statistical evaluation of the data was done with SPSS 20.0 package program. Results: 94% of the nurses stated that the quality of care was improved when the spiritual care needs of the patients were met. It was determined that the mean of the perception of spirituality and spiritual care of clinical nurses was 3.77 ± 0.42 and the mean of professional self-concept was 3.09 ± 0.32.