Modern sanatta malzemenin yaratıcı süreç oluşumunda meydana getirdiği pozitif ve negatif etkileşimler
The posi̇ti̇ve and negati̇ve i̇nteracti̇on materi̇al occurs i̇n creati̇ve process formati̇on i̇n modern art
- Tez No: 577549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ALPER AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sanat tarihi içinde var olan sanat akımları, özellikleri ve tarzları açısından farklılık göstermekte olup daha bir önceki sanat akımlarının izlerini taşımaktadırlar. 20. yüzyıl ile birlikte ise akımlar içinde farklılıklar belirgin bir şekilde ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu değişimin asıl nedenleri arasında sanayi alanındaki gelişmeler, siyasi alandaki değişimler ve modern dönemin sosyolojik etkileri sayılabilir. Ülkelerin ekonomik durumları sanat ve sanatçının değişiklikler göstermesine sebep olmuştur. Modern sanatın doğmasıyla birlikte farklı anlayışlara giren sanatçılar farklı malzemeler kullanarak sanat eseri üretmeye başlamışlardır. Farklı bir malzemenin iki yüzeyde uygulanmasının ilk örneği olarak kolaj kullanımını ele alırsak kübizm ile doğan bu hikaye dadada hazır nesneye ve günümüzde ağırlıklı olarak çağdaş sanat eserlerinin kullanımında kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Art movements in art history have been different from the art movement in-built with their features and styles and they have carried the traces of the characteristics of previous ones. The differences among the movements have started to appear prominently along with 20th century. The developments in the field of industry, changes in the field of politics, and the sociologic effects of modern period may be the main reasons of this change. Economic conditions of the countries have caused the art and artist to show an alteration. As soon as the modern art has appeared, the artists having different insights have started to produce artwork by using different materials. If we handle the usage of collage as the prototype of that a different material has been applied double surfaces, this story coming out with Cubism has mainly distinguished in the usage of modern artworks nowadays.