Çağdaş Batı Sanatında yeni yaklaşımlar
New approaches in contemporary Western Art
  1. Tez No: 875252
  2. Yazar: BEYZA ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. AZİZ ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çağdaş Sanat modern sanatın hemen ardından sonar gelen ve günümüze kadar uzanan süreçte üretilen sanat pratiklerini ve sanat akımlarını kapsamaktadır. Özellikle 1960'lardan sonar sanatın tanımı ve kapsamını değiştiren avangard ve deneysel yaklaşımların hakim olduğu bir süreç olarak dikkat çekmektedir. Modern Sanattan beslenen bazen modern sanatı reddeden bu deneysel yaklaşımlar, çağdaş sanatın temel yapısını oluşturmuştur. Özellikle kavramlara yönelen çağdaş sanat akımları, sınırsız malzeme kullanımı ve disiplinlerarası yaklaşımlarla yeni arayışları sürekli kılmış, sanatın ifade olanaklarını genişletmiştir. Çağdaş sanatçılar teknik ve malzemenin sınırsızlığı içerisinde yaratıcı yeni yaklaşımlar sergileyerek sanatın özgürlük kavramını ön plana çıkarmışlardır. Bu çalışmada 1960 sonrası Çağdaş Sanat kapsamında üretilen eser ve pratiklerde görülen yeni yaklaşımlara dikkat çekilmiştir. Çalışmanın sınırlılığı kapsamında Pop Art, Kavramsal Sanat, Minimalizm, Foto-Gerçekçilik,Yeni Gerçekçilik, Mekân (Arazi) Sanatı, Yeni Dışavurumculuk, Postmodernizm ve Yeni Medya Sanatında görülen yeni yaklaşımlar üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden gözlem ve yazılı döküman incelemesi kullanılmıştır. Bu araştırmada çağdaş sanatın malzeme ve teknik kullanımında sınır tanımadığı ve disiplinlerarası yaklaşımları öne çıkardığı; özellikle dijital teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte sanatın sınırlarının genişlediği, tanım ve kapsamının muğlaklaştığı görülmüştür. Sanatçıların yeni yaklaşımlar sergilemelerinin giderek arttığı, gelecekte de yeni yaklaşımların malzeme ve teknikler değişse de var olacağı, bilim ve teknolojiyle olan yakın ilişkisinin artarak devam edeceği ön görüsüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contemporary Art encompasses the art practices and art movements produced in the period immediately following modern art and extending to the present day. It draws attention as a process dominated by avant-garde and experimental approaches that changed the definition and scope of art, especially after the 1960s. These experimental approaches, which are fed by Modern Art and sometimes reject modern art, have formed the basic structure of contemporary art. Contemporary art movements, especially those orientated towards concepts, have perpetuated new searches with unlimited use of materials and interdisciplinary approaches, and expanded the expressive possibilities of art. Contemporary artists have emphasised the concept of freedom of art by exhibiting creative new approaches within the limitlessness of technique and material. This study draws attention to the new approaches seen in the works and practices produced within the scope of Contemporary Art after 1960. Within the scope of the limitations of the study, Pop Art, Conceptual Art, Minimalism, Photo-Realism, New Realism, Land Art, New Expressionism, Postmodernism and new approaches seen in New Media Art are emphasised. In this study, observation and written document analysis from qualitative research methods were used. In this research, it has been observed that contemporary art knows no boundaries in the use of materials and techniques and emphasises interdisciplinary approaches; especially with the spread of digital technologies, the boundaries of art have expanded and its definition and scope have become vague. It is foreseen that artists are increasingly exhibiting new approaches, that new approaches will exist in the future even if materials and techniques change, and that the close relationship with science and technology will continue to increase.