K ve Ca bileşikleri için K-L boşluk geçiş ihtimaliyetlerinekimyasal etkilerin belirlenmesi
Determination of ratios of chemical effects on K–L shell va-cancy transfer probability for K and Ca compounds
  1. Tez No: 577591
  2. Yazar: MEDİNE ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
K ve Ca bileşikleri için K tabakasından L tabakasına boşluk geçiş ihtimaliyetleri ve Auger elektronlarının yayınlama ihtimaliyetlerinin oranı ve K tabakası flüoresans verimi X-ışınları çizgi şiddetleri kullanılarak çalışıldı. Bu çalışmada K tabakası flüoresans verimleri ve deneysel şiddet oranları kullanıldı. Bulunan değerler K ve Ca elementlerinin teorik değerleriyle karşılaştırıldı. K ve Ca bileşikleri için literatürde herhangi bir çalışmaya rastlanmadığından dolayı sonuçlarla ilgili karşılaştırma yapılamadı. Yapılan çalışmada K ve Ca bileşikleri için Auger elektronlarının K-L boşluk geçiş ihtimaliyetlerinin kimyasal etkiye hassas olduğu görüldü. K ve Ca bileşikleri için Auger elektron emisyon ihtimaliyetleri oranı ve boşluk geçiş ihtimaliyetleri bu çalışmada ilk kez rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ratios of emission probabilities of Auger electrons and the vacancy transfer probabili-ties from K to L shell for K ve Ca compounds were studied using X-rays line intensities and the K shell fluorescence yields. We were used the experimental intensity ratios and K shell fluorescence yields .The obtained values were compared with the other theoretical values of K ve Ca elements.We could not make any comparison of the results of the K ve Ca compo-unds since there are no experimental and theoretical values for these compounds in the litera-ture. The Ratios of emission probabilities of Auger electrons and the vacancy transfer proba-bilities for K ve Ca compounds are being reported here for the first time .