Karaman ili Ermenek ilçesinde kiraz üretimi yapan işletmelerin ekonomik analizi
Economic analysis of cherry growing enterprises in Karaman province Ermenek district
- Tez No: 577599
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, Karaman ili Ermenek ilçesinde kiraz üretimi yapan işletmelerin ekonomik analizini yapmaktır. Çalışmanın ana materyali, araştırma alanından tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemine gore belirlenen 61 kiraz üreticisi ile yüz yüze görüşülerek yapılan anketlerle elde edilmiştir. Anket yapılan işletmeler, arazi büyüklük gruplarında, klasik geç çeşit kiraz üreten ve klasik erkenci çeşit kiraz üreten işletmeler olarak gruplandırılmış ve analizler karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Ayrıca konu ile ilgili yapılmış ilgili literatürden de yararlanılmıştır. Türkiye'de özellikle bazı meyve ve sebze çeşitlerinin dikim ve ekim alanlarında ve dolayısıyla üretimde son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığı belirlenmiştir. Tarım işletmelerinde tek yıllık ürün üretiminde verilen ürün deseni tercih kararlarında optimizasyon sağlanamaması durumunda, bir sonraki yıl düzeltme imkanı olmakla beraber, çok yıllık ürünlerde tesis döneminin ürün çeşidine göre 2-10 yıl arasında değişmesi nedeniyle, bu ürünlerin araziden sökülüp başka ürün üretme kararı kolay alınamadığı bu nedenle, özellikle çok yıllık meyve bahçelerinin tesisinde, seçilecek meyve çeşitlerinin verimlilik ve karlılık analizlerinin iyi yapılması gerekliliği saptanmıştır. Bu gereklilikler doğrultusunda, bu çalışmada, araştırma alanında farkli kiraz çeşitlerinin ekonomik analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, klasik geç çeşit kiraz üreten işletmelerin sırasıyla dekara brut karı, saf hasılası, tarımsal geliri; 2.117,60, 1.626,24, 1.808,70 TL ve bu gruptaki işletmelerin ekonomik rantabiliteleri ortalama %15,82'dır. Klasik erkenci kiraz çeşidi üreten işletmelerde sırasıyla dekara brüt kar, saf hasıla, tarımsal gelir; 1.732,37, 1.315,76, 1.485,95 TL ve ekonomik rantabilite ise %21,57'dir.Bu sonuçlara gore klasik geç çeşit kiraz üreten işletmelerin daha karlı oldukları saptanmıştır. Ayrıca, araştırma alanında kiraz üretiminin sorunları incelendiğinde, su kaynaklarının yetersiz olması, meyve halinin bulunmaması, girdi fiyatlarının yüksek olması, aracıların daha fazla gelir elde etmesi gibi sorunlar yaşandığı belirlenmiştir. Kiraz yetiştiriciği yapan işletme yöneticilerine göre öncelikli olarak bölgede meyve halinin kurulması, üretici birliklerinin kurulması, piyasadaki komisyoncuların denetlemesi gerektiği saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to make economic analysis of cherry producing farms in Ermenek district of Karaman province. The main material of the study was obtained through surveys conducted by face to face interviews with 61 cherry growers according to stratified random sampling method. Survey construction factory, land size groups, classic late varieties of cherry varieties and early cherry varieties of classical varieties were grouped as cherry factory and analyzes are made comparatively. It also benefited from the related literature. According to the survey results, especially the planting of fruits and vegetables in Turkey and in some growing areas and is consequently experienced significant improvements in production in recent years. In the case of optimizing the product pattern preference decisions given in single-year crop production in agricultural enterprises, although it is possible to correct the following year, it is not possible to make the decision to remove these products from the land and produce other products easily, since the plant period varies between 2-10 years depending on the product type. Therefore, it is determined that the productivity and profitability analyzes of the fruit varieties to be selected should be done well especially in the establishment of perennial orchards. In line with these requirements, in this study, economic analysis of different cherry varieties in the research area was carried out. According to the findings obtained, the classical late varieties of cherry producing gross profit per hectare, pure yield, agricultural income; 2,117,60, 1,626,24, 1,808,70 TL and the economic profitability of the enterprises in this group is 15,82% on average. In classical early cherry cultivars, gross profit per hectare, pure product, agricultural income; 1,732,37, 1,315,76, 1,485,95 TL and economic profitability is 21,57%. According to these results, it was found that classical late varieties of cherries producing more profitable. In addition, when the problems of cherry production in the research area were examined, it was found that there were problems such as insufficient water resources, lack of fruit state, high input prices, and higher income from intermediaries. According to the managers of the cherry growing enterprises, the establishment of the fruit state in the region, establishment of producer unions and the supervision of the market brokers have been determined.