Base station power optimization for green networks using reinforcement learning
Çevreci yeni nesil ağlarda pekiştirmeli öğrenme kullanarak güç optimizasyonu yapılması
  1. Tez No: 577605
  2. Yazar: SEMİH AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yeni nesil mobil ağlar; yüksek veri hızı, çok düşük gecikme süresi ve yüksek bağlantı yoğunluğunu gereksinimlerini sağlamak zorundadır. Bu gereksinimleri karşılamak için, baz istasyonu sayısının artması gerekmektedir ve bu artış enerji tüketimi sorununu ön plana çıkartacaktır. Bu nedenle yeni nesil mobil ağlarda çevreci yaklaşımlar önem kazanacaktır. Hizmet kalitesini düşürmeden enerji tasarrufu sağlayarak çevreci ağ modelleri geliştirmek çözülmesi zor bir problemdir. Bu problemi çözmek için ağ simülasyonu üzerinde eğitilmiş makine öğrenimi modeli öneriyoruz. Modelimizi, pekiştirmeli öğrenme algoritmalarından biri olan deep deterministic policy gradient algoritmasını kullanarak geliştirdik. Model, zaman içerisinde baz istasyonlarının aktarım güçlerini güncelleyerek paketlerin optimum güç seviyesinde iletilmesini sağlar. Pekiştirmeli öğrenme modeli, dinamik ağ ortamındaki değişen durumları sürekli olarak öğrenmemize ve yeni durumlara adapte olmamıza olanak sağlar. Böylece daha sağlam ve gerçekçi bir akıllı ağ yönetimi politikası belirlenir. Sonuçlarımız, yoğun senaryoda %32 ve seyrek senaryoda %67 oranında enerji verimliliğinin arttırılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The next generation mobile networks have to provide high data rates, extremely low latency, and support high connection density. To meet these requirements, the number of base stations will have to increase and this increase will lead to an energy consumption issue. Therefore ``green'' approaches to the network operation will gain importance. Reducing the energy consumption of base stations is essential for going green and also it helps service providers to reduce operational expenses. However, achieving energy savings without degrading the quality of service is a huge challenge. In order to address this issue, we propose a machine learning based intelligent solution that also incorporates a network simulator. We develop a reinforcement based learning model by using deep deterministic policy gradient algorithm. Our model update frequently the policy of network switches in a way that, packet be forwarded to base stations with an optimized power level. The policies taken by the network controller are evaluated with a network simulator to ensure the energy consumption reduction and quality of service balance. The reinforcement learning model allows us to constantly learn and adapt to the changing situations in the dynamic network environment, hence having a more robust and realistic intelligent network management policy set. Our results demonstrate that energy efficiency can be enhanced by 32% and 67% in dense and sparse scenarios, respectively.