Simulation based lora base station placement optimization for smart city scenarios
Akıllı şehir senaryoları için benzetim tabanlı lora baz istasyonu konumlandırma optimizasyonu
- Tez No: 544330
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ERSOY, ÖĞR. GÖR. SİNAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde nesnelerin interneti (IoT) alanındaki gelişmeler ve akıllı ortamlara dair genişleyen vizyon, düşük güç tüketimi ve geniş kapsama alanı sağlayan (LPWA) teknolojilerine duyulan ihtiyacı büyük ölçüde artırmıştır. Geçtiğimiz on yılda, nesnelerin interneti ve kablosuz algılayıcı ağ uygulamalarının gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için birçok düşük güç geniş alan teknolojisi geliştirilmiştir. Kablosuz algılayıcı ağ tasarımı, radyo ağ tasarımı ve hücresel ağlar için anten yerleştirme problemleri akademik çalışmalarda çokça kez ayrıntılı olarak incelenmesine rağmen, LPWA ağlarının optimizasyonu ile ilgili çalışmalar daha azdır. Bu tez içerisinde, temel olarak bir LPWA türü olan LoRa teknolojisi ve LoRa ağ geçitlerinin en uygun şekilde yerleştirilmesi yoluyla LoRa ağ tasarımına odaklanmaktayız. Bu amaçla, çalışmamızda benzetim tabanlı bir optimizasyon sistemi geliştirilmiş ve LoRa ağ geçidi yerleşimini eniyilemek için birden fazla algoritma önerilmiştir. Ağ geçitlerinin daha iyi yerleştirilmesini sağlamak için, genetik algoritma ve kümeleme algoritması tabanlı algoritmaların farklı sezgisel yöntemler ile birlikte kullanılması önerilmiştir. Önerilen algoritmalar gerçekleştirilen benzetimler üzerinden değerlendirilmiş ve elde edilen umut verici sonuçlar okuyucu ile paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With emerging IoT technologies and vision for smarter environments, the need for low power wide area (LPWA) communications have substantially increased. In the last decade, many LPWA technologies have been developed in order to fulfil the needs of IoT and wireless sensor network applications. Although wireless sensor network design, radio network design and antenna placement problems for cellular networks are thoroughly studied in the literature, the works on optimization of LPWA networks are scarcer. In this thesis, we mainly focus on a specific LPWA technology, LoRa and design of LoRa networks through optimal placement of LoRa gateways. We have designed and implemented a novel simulation based optimization system and proposed multiple algorithms for optimizing LoRa gateway placement. In order to achieve better placement of gateways, use of genetic algorithm and clustering algorithm based methods with multiple heuristics are proposed. Success of the proposed algorithms are evaluated via simulation and the promising results are shared with the reader.