Sulamaya açılacak olan suruç ovasının toprak storie indeksi ve toprak kalitesinin belirlenmesi
Determination of storie and quality indexes of soils of suruç plain to be opened to irrigation
  1. Tez No: 577609
  2. Yazar: ALİ HAKAN PALALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışması Şanlıurfa İli Suruç İlçesinde yer alan son zamanlarda sulamaya açılan topraklarda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı toprakların kalıtsal özelliklerinden elde edilen Storie İndeksi (SI) ile dinamik özelliklerinden meydana gelen Toprak Kalite İndeksinin (TKİ) elde edilmesi ve her ikisi arasındaki ilişkilerin ortaya koyulmasıdır. Bu amaçla çalışma alanından farklı arazi kullanımlarında 50 bozulmuş ve bozulmamış toprak örneği 0-30 cm derinlikten alınarak laboratuvar ortamında toprak fiziksel (hidrolik iletkenlik, hacim ağırlığı), kimyasal (kireç içeriği, pH, EC) ve organik madde gibi biyolojiksel özellikleri analiz edilmiştir. Toprak örnekleri alınırken örnekleme alanlarına ait topoğrafik parametreler (eğim), profil bilgileri (profil derinliği, profil grubu), erozyon seviyesi, taşlılık ve kayalılık gibi özelliklerde kaydedilerek SI elde edilmiştir. Laboratuvar ortamında analiz edilen toprak kalite parametrelerinden toprak kalite indekside elde edilerek her iki indeks karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study has been performed in Suruç, Şanlıurfa area in soils which were opened recently to irrigation. The purpose of this study is to obtain storie index and soil quality indexes of soil collected in 0-30 cm depth across the study area. Soil samples were analyzed for soil quality parameters such as hyradulic conductivtiy, bulk density, organic matter, calcium carbonate content and pH. Storie index were obtained using soil profile information,erosion status, soil profil depth, slope and rock status of the sampling location. Soil quality indexes were obtained using soil quality variables measured in the laboratory and both indexes were compared.