Kurumsal akademilerdeki insan sermayesinin çalışanların davranışsal sonuçlarına etkisi
The effect of human capital in corporate academy on behavioral outcomes of employees
- Tez No: 577608
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumsal akademilere sahip organizasyonlar içerisinde yer alan insan sermayesinin alt boyutları (teknik bilgi ve yetenek sermayesi, motivasyon, yenilikçilik ve adaptasyon, çalışan sosyal sermayesi) ve çalışan davranış sonuçları (iş tatmini, iş stresi, işten ayrılma eğilimi, örgütsel bağlılık ve iş başarısı) arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada daha ayrıntılı bir inceleme yapabilmek için 4 adet katılım bankasının genel müdürlük personelinden oluşan kişiler için çalışan davranış sonuçları boyutlarının kendileriyle ilişkili olan insan sermayesi boyutlarından nasıl etkilendiği anket yöntemi ile ölçümlenerek incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre insan sermayesi boyutları ile çalışan davranış sonuçları boyutları arasında kurulan hipotezler ile birlikte anlamlı ilişkilerin bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the sub-dimensions of human capital (technical knowledge and talent capital, motivation, innovation and adaptation, employee social capital) and employee behavior outcomes (job satisfaction, work stress, turnover tendency, organizational commitment, work success). Quantitative research method was used in the research. In order to make a more detailed study, it was examined by the questionnaire method how the dimensions of the behavioral outcomes of the employees of the General Directorate of 4 participation banks were affected by the human capital dimensions that are related to them. According to the results of the study, it was found that there were significant relationships with the hypotheses established between the dimensions of human capital and the outcomes of working behavior.