The Ottoman printing enterprise: Legalization, agency and networks, 1831-1863
Osmanlı matbaacılığının yerelleşmesi: Yasal zemin, aktörler ve toplumsal ağlar, 1831-1863
- Tez No: 577619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERİN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 545
Özet
Bu tez 1831 yılında Takvîm-i Vekâyi'hâne-i Âmire Nezareti'nin kuruluşuyla başlayan Osmanlı matbaa işletmesindeki yeni dönemi, yönetimin Maarif-i Umumiye Nezareti'ne devrolunduğu 1863 senesine kadar izlemektedir. Bu dönemi Osmanlı devleti kadar ortaya çıkan yeni devlet dışı aktörler üzerinden anlamaya çalışır; birbirleriyle giriştikleri rekabet ve pazarlıklar sonucu ortaya çıkan yasal zemine de ışık tutar. Öte yandan kitabın Osmanlı piyasası içerisinde ticarileşmesini bu ilişkiler üzerinden anlamaya çalışır. Bu süreçte matbaa artık salt Batı'dan aktarılan yeni bir teknolojik aygıt olarak kalmayıp yerelleşmiş ve Osmanlı bağlamında yeni anlam ve işlevler kazanmıştır. Bu bakış açısı matbaayı teknik bir ilerleme aracı olarak görmek yerine yerel sosyal ve siyasi dinamiklerin bir parçası ve hatta sonucu olarak tartışır. Bu çalışma aynı zamanda 1831-1863 tarihleri arasında basılmış kitap külliyatını iki grup ve farklı niyet üzerinden inceler; Osmanlı devletinin pratik ihtiyaçlarına hizmet etmek üzere öne çıkardığı ders kitapları ve devlet dışı aktörlerin daha çok maddi güdülerle satış odaklı hareket edip baskıya sunduğu daha geniş piyasaya hitap eden popüler kitaplar. İki grubun da seçimleri daha geleneksel ve hatta dini temaları öne çıkarmaktadır. Bu anlamda bu tez günümüzde hala yaygın olan 19. yüzyıl Osmanlı sekülerleşme ve modernleşme anlatılarını sorgulayan bir bakışla Batı'dan alınan teknolojinin aslında Osmanlı toplumunda geleneksel olarak var olan zemini güçlendirmeye de hizmet ettiği iddiasında bulunur. Diğer yandan bu geleneksel zeminin yine aktörlerin ve kesişen sosyal ağların katkısıyla aslında dönüşüm halinde olduğunu ortaya koyar. O kadar ki 1860'lara gelindiğinde artık gündelik hayatın bir parçası kabul edilen matbaa hem siyasi hem de dini hassasiyetler göz ardı edilerek Kur'ân-ı Kerîm ve Eczâ-i Şerîfe basar hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the consolidation of the Ottoman printing enterprise between the establishment of the Directorate of Takvîm-i Vekâyi'hâne-i Âmire in 1831 and its annexation to the Ministry of Public Education in 1863. It argues that the main agents of the printed medium emerged in this period. These agents and the Ottoman state entered a process of intensive experimentation, competition, and bargaining that paved the way for the formation of a legal framework. Moreover, their interaction with the changing socio-economic context introduced the printed book as a commercialized item in the Ottoman market. In the meantime, what was in origin a foreign technology was internalized, made Ottoman, and rendered meaningful. This study further treats the printed books under two groups: as textbooks prioritized by the Ottoman state for their utility-value and as books introduced by non-state actors with an eye to tastes in the wider book market. In both cases, traditional and religious titles substantially outnumber new titles. This shows that a new technology was in fact utilized for the dissemination of the Ottoman traditional culture, a finding that challenges the narratives of nineteenth-century Ottoman modernization and secularization. Rather than a technological device, the printing press becomes a socio-intellectual tool for various agents bending even the traditional discourse in a new direction; by the 1860s, the press would become such a familiar part of Ottoman society that even those texts considered most sacred would be printed underground, in violation of both political and religious sensitivities.