Türkiye'de 1950 sonrası görsel sanatlar koleksiyonculuğunun gelişimi
Visual art collections in Turkey after 1950
  1. Tez No: 209089
  2. Yazar: SERPİL SEÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖDEKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye'de 1950 Sonrası Görsel Sanatlar Koleksiyonculuğunun Gelişmi adlı yükseklisans tezinin amacı resim sanatında özel koleksiyonculuk bağlamında Türkiye'dekigelişimini sanatsal, sosyo-kültürel, siyasi ve ekonomik gelişmeler çerçevesindeincelemektir.Tezin amacını ve oluşumunu anlatan giriş bölümünden sonraki ikinci bölümde resimsanatı ve koleksiyonculuğunun başladığı Batılı toplumlardaki tarihsel süreci sosyokültürelve ekonomik arka planıyla incelenmiştir. Böylelikle Türkiye'nin ve Batılıtoplumların resim ve koleksiyonculuğa yaklaşımlarının kıyaslanabilmesiamaçlanmıştır.Tezin üçüncü bölümünde, Osmanlı'nın son döneminde Batılılaşma projelerikapsamında resim sanatının gelişimi incelenmiştir. XIX. yüzyılda saray çevresi,resim sanatının gelişmesine destek vermiş ve gerek yerli gerekse yabancı sanatçılarıneserlerini kapsayan saray koleksiyonları oluşturmuştur. İslam dininin suretiyasaklamasından dolayı resim sanatı ve koleksiyonculuğu saray ve çevresi ile kısıtlıkalmıştır.Tezin dördüncü bölümünde 1923?1950 yılları arası Cumhuriyet dönemi resimsanatının gelişimi ve bu dönemde oluşturulan koleksiyonlar incelenmiştir. 1923yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hükümetin geliştirdiği kültürpolitikaları çerçevesinde plastik sanatların gelişmesinde en etkin güç olmuştur.Devlet sanatçıları üretime teşvik etmek için resmi sergiler düzenlemiş ve düzenlenendiğer sivil sergilerden de çok sayıda eser almıştır. Sanatın geniş çevrelere yayılmasıiçin devlet, banka ve kamu kurumlarının da resim koleksiyonu oluşturmalarınısağlamıştır. Bu dönemde sayıca az olan özel koleksiyonların dönemin aydınlarıtarafından oluşturulduğu görülmektedir.Beşinci bölümde 1950?1970 yılları arasındaki dönemin siyasi ve sanatsal alandakigelişmeler ve oluşturulan koleksiyonlar incelenmiştir. 1950 yılında DemokratParti'nin iktidara gelmesiyle, devletin sanata verdiği destek büyük oranda azalmıştır.Sanatın gelişmesine özel girişimler destek olmuştur. Maya ve Vakko SanatGaleri'lerinin açılması; Yapı ve Kredi Bankası'nın ve DYO'nun düzenlediği resimyarışmaları bu desteklerin bir sonucudur. Özel koleksiyonların sayısında öncekidöneme göre bir artış yaşanmış ancak yine de kısıtlı bir çerçevede kalmıştır.Son bölümde 1970'lerden günümüze Türkiye'deki siyasi ve sanatsal gelişmelerleoluşan özel koleksiyonlar incelenmiştir. 1970'lerin kültürel, ekonomik ve sosyalgelişmeleri burjuvazinin doğmasını sağlamıştır. Bu yeni oluşan burjuva sınıfı sanatailgi duyacak ve destekleyecek ekonomik ve kültürel sermayeye sahiptir. 1980'lerdekiliberal ekonomik düzen burjuvazinin daha da gelişmesine neden olmuştur.xTürkiye'deki birçok özel koleksiyon bu dönemde oluşmuştur. 1990'lı ve 2000'liyıllar özel koleksiyonlar için çok dinamik geçmiştir. Bir yanda ekonomik krizlernedeniyle bazı özel koleksiyonlar satılarak dağılmıştır. Öte yandan bazıkoleksiyoncular kataloglarını yayınlayarak ve bazıları da kendi müzelerini kurarak,Türkiye'deki özel koleksiyonculuğun gelişmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the master thesis called ? Visual Art Collections in Turkey after 1950? isto analyse the development of the private painting collections in with references toartistic, social, cultural, political and economic facts, in Turkey.In the first chapter the aim and the methods of thesis is introducted. In the secondchapter the development of the painting and its collection?s which firstly begin inWestern societies will be analysed. The socio-cultural and economic historicalbackground will also given. The aim of this historical background is to maintain acomparison between Western societies and Turkey?s approach on painting and itscollections.In the third chapter, the development of the painting in the Ottoman Empire will beanalysed on the bases of westernization projects. Ottoman Court and court circleshave supported the development of the painting and made a collection with foreignand local painter?s art works. Painting and its collection is limitted with OttomanCourt and court circles because of the rigid prohibition of image in Islam.In the fourth chapter, the development of the painting and raise of collecitons areexamined. The Turkish Republic State, which is founded in 1923, has formed thepolitics of culture to support the development of art. In order to support artists thestate has organised formal exhibitions and bought huge amount of paintings fromboth formal and other informal exhibitions. State has also encouraged the banks andinstitutions to make their own collections. There was also a few private collectionsmade by the entellectuals of the era.In the fifth chapter, the political and artistic developments between 1950?1970 inTurkey and collections which is formed during these period, will be studied. Underthe rule of Democratic Party, support of government for art diminished evidently. Atthat period support of private enterprise in art has seen at private galleries such asMaya Art Gallery and Vakko Art Gallery. The painting contests of Yapı KrediBankası and DYO are the other results of this private support in art.In the last part, the political and artistic developments from 1970?s to today and theraised collections will be analysed. In the 1970?s with the cultural, economical, socialdevelopments in Turkey, a bourgeoisie class has emerged. This new bourgeoisie hasan economical and entellectual capital to interest and suport the art. In the 1980?swith the liberal economic order Turkish bourgeoisie has developed. Most of theprivate collections in Turkey raised between those years. 1990s and 2000s are themost dynamic years for the private colletions. The economic crises has caused to sellof some private collections. On the other hand some private collecters have publishedtheir cataloges and some private collecters have established their museums which arevery essential for the private collections in Turkey.