Türkiye'de göç sorunu ve yönetimi: Van ili örneği
Migration problem and management in Turkey: Van province example'
  1. Tez No: 577628
  2. Yazar: BUSE MELİS TÜRKÖZÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEKİN AVANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Göç, zaman ve mekan bakımından insanlığın kadim olgularından biridir. Türkiye de kurulduğu günden bu yana göçe maruz kalmıştır. Sınırları belirlendikten sonra ilk olarak soydaş göçüyle karşılaşan ülkemiz, günümüzde bunun ötesine geçerek ekonomik göçün de hedefi olmuştur. Çalışmada göç tarihsel süreçte, kavramsal, türleri ve nedenleri-sonuçları açısından incelenmekle beraber, mekânsal olarak Türkiye'de yaşanan iç göç ve dış göçlere odaklanmaktadır. Tezin birinci bölümünde göçün tanımı yapılmış, çeşitleri belirlenmiş, nedenleri-sonuçları incelenmiş, sonrasında geçmişten günümüze kıtalar baz alınarak dünya göç tarihi incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'nin cumhuriyetten bu yana göç tarihi ve uygulanan politikalar iç göç ve dış göç üzerinde anlatılmaya çalışılmıştır. Aynı şekilde Avrupa Birliği ayrı olarak göç ve göçmen politikalarıyla birlikte tez çalışmasında yerini almıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde göç olgusunun Türkiye'de nasıl yönetildiği ele alınmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'de göç yönetiminin yapısal gelişimi üzerine durulmuş ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü teşkilat yapılanmasına yer verilerek göçün yapısal ve hukuki süreçlerine değinilmiştir. Ayrıca genel müdürlüğün görev ve yetkileri ile Van İl Göç İdaresi de ele alınarak göçün taşra örgütlenmesi aydınlatılmak istenmiştir. Van İl Göç İdaresi'nin kentteki düzensiz göç olgusu karşısında karşılaştığı ve üstesinden geldiği temel durum ve olaylar ele alınmıştır.Tezin asıl amacı olan Van'ın göç açısından incelenmesi de üçüncü ve son bölümde gerçekleştirilmektedir.Bu kapsamda Van'ın cumhuriyetten bu yana olan göç süreci incelenmiş ve Van'ın aldığı dış göç, yapılan anket çalışmasıyla anlaşılmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan güvenirlik analiziyle de çalışma güvenilirliğikanıtlanmıştır.Yapılan anket çalışmasıyla yabancıların Türkiye ve Türkiye ve Van'ı tercih etme sebeplerini ve tercih edenler arasında ortak bir noktanın olup olmadığını anlama amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is one of the ancient phenomena of humanity in terms of time and location. Since the day Turkey has been established, have been exposed to migration. After the determination of the borders, our country was exposed the migration of kinship at first and today, it is also the target of economic migration. This study examines the immigrations historically, in terms of varieties and its causes and effects. It also focuses locationally on the immigration in Turkey and internal-external migrations experienced in Turkey. In the second part of the study, the phenomenon of migration is discussed how they are managed in Turkey. In this scope, the structural development of migration management in Turkey was emphasized and the structural and legal processes of migration have been mentioned by the organization of the General Directorate of Migration Administration. In addition, the duties and authorities of the general directorate and Van Provincial Migration Administration were also discussed and the provincial organization of migration was aimed to be clarified. The main situation and events concerning the irregular migration phenomenon that Van Provincial Migration Administration faced were examined. The main purpose of the thesis is to examine the migration of Van in the third and last chapter. In this scope, the migration process of Van since the republic was established and the external migration of Van was tried to be understood and explained with the survey. The reliability of the study has been proven by the reliability analysis. By the help of the survey, it is aimed to understand the reasons of the foreigners to prefer Turkey and Van and also, to see if there is a common point between the foreigners who prefers.