Why do we tell stories? Personal notes on visual storytelling in photography
Neden hikaye anlatırız? Fotoğrafta görsel hikaye anlatımı üzerine kişisel notlar
  1. Tez No: 577629
  2. Yazar: ONUR ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SELÇUK ARTUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın temel amacı hikaye anlatımının tarihi ve nedenleri üzerinden görsel hikaye anlatımı ve fotoğraf pratiği ilişkisini araştırmaktır. Görsel hikaye anlatımının, çalışmalarım üzerindeki rolü ve etkilerini fotoğraf ve görsel sanatlar tarihinden örnekler ve çeşitli yaklaşımlar ile değerlendirmenin yanı sıra, hikaye anlatım aracı olarak fotoğrafı seçme nedenlerimi sorgulamakta ve üzerinde çalıştığım“İda: Bir Dağın Hikayesi”adlı fotoğraf çalışmasının gelişim ve üretim sürecini anlatmaktır. Kişisel bir anlatım dili kullanılarak oluşturulması amaçlanan bu fotoğraf çalışması, Kaz Dağı bölgesindeki insan ve doğa ilişkisi bağlamında bu coğrafyayı fotoğraf aracılığıyla deneyimlemeyi ve bunun sonucunda oluşan izlenimleri aktarmayı amaçlamaktadır. Toplamda üç yıla yayılan ve halen devam etmekte olan bu çalışma, bu coğrafyanın içinde bulunduğu ekonomik, siyasi ve sosyolojik durumlar üzerine tespitler yapma amacı gütmemekte, misafir ve evsahibi ilişkisi bağlamında bir fotoğrafçı olarak oradaki yaşamla kurduğum ilişkiyi irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between visual storytelling and photography practice over the history, reasons and different approaches of storytelling. Besides, it aims to evaluate the role and effects of visual storytelling on my photography practice with examples from the history of photography and visual arts. During this evaluation, this study questions the reasons for choosing photography as a means of storytelling and explains the development along with the production process of my photographic series titled“Ida: The Story of a Mountain”. This photographic study conducted through practicing a personal narrative approach, aims to experience that geography by means of photography in the context of the relationship between human and nature in the region of Mount Ida. This study, which spans three years in total and is still ongoing, does not aim to make determinations on the economic, political and sociological conditions of this geography. It examines the relationship I have established as a photographer in the context of the relationship between the guest and the host.