Medyanın siyaset üzerindeki rolü: 12 Eylül ve 15 Temmuz karşılaştırması
The role of the media on politics: 12 September and 15 July comparison
  1. Tez No: 577630
  2. Yazar: EROL EREN USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Egemen güçler, siyasi yapılar ve liderler çok sayıda insana aynı anda ulaşabilmek adına radyo, televizyon ve gazeteler gibi kitle iletişim araçlarını kullanmaktadır. Medya bu anlamda kitlelerin algılarının şekillenmesinde en önemli rolü oynamaktadır. Egemen güçler gelişen imkanlarla birlikte insanlara daha kolay ulaşabilir, fikirlerini insanlara daha kolay iletebilir ve medyayı kendi amaçları doğrultusunda yönlendirebilir hale getirmiştir. Kitle iletişim araçları geçmişten bugüne reklam, propaganda ve siyasal iletişim aracı olarak işlev görmüştür. Türkiye'de 12 Eylül Askeri Darbesi ve 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında ve onu takip eden diğer günlerde gazeteler dahil tüm iletişim araçları ile bir algı yönetim süreci yaşanmıştır. Toplumsal psikolojiyi derinden etkileyen olaylarda medya araçlarının yüklendiği rol çok ağırdır ve insanların olaylara bakış açısını şekillendirmektedir. Bu çalışmada, "Hürriyet gazetesinin farklı dönemlerde ortak bir toplumsal olay olan darbe girişimi karşısında yaklaşım ve söylem farklılıkları var mı?'' sorusu, ilgili dönemlere dair incelenen vitrin sayfa haberleri ile cevaplanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda iki ayrı dönemde Hürriyet gazetesinin olayları takip eden 15 gün içerisindeki vitrin sayfa haberleri biçimsel ve içeriksel olarak incelenmiş, analiz edilen toplam 188 haber, aradaki farklılık ve aynılıklara göre sayma ve tanımlama yöntemiyle tablolaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dominant powers, political structures and leaders use mass media such as radio, television and newspapers to reach large numbers of people at the same time. The media in this sense, plays the most important role in shaping the perceptions of the masses. Sovereign powers have made it easier to reach people, communicate their ideas to people, and direct the media for their own purposes, along with developing possibilities. Mass media has functioned as a means of advertising, propaganda and political communication from past to present. In Turkey, during the 12 September military coup and the 15 July coup attempt, and in the other days following it, a perception management process took place with all means of communication, including newspapers. The role of Media tools in events that profoundly affect social psychology is very heavy and shapes people's view of events. In this study, the question of "does the Hürriyet newspaper have differences of approach and discourse in the face of the coup attempt, which was a common social event in different periods?'' was tried to be answered with the vitrine page news which was examined about the relevant periods. In this context, the showcase page news in the 15 days following the events of Hürriyet newspaper in two separate periods were examined in formal and contextually, and a total of 188 reports analyzed were tabulated by counting and defining according to the differences and similarities between them.