Van ilinde yaşamakta olan mültecilerin/sığınmacıların yaşadığı sağlık sorunları ile ilgili bir araştırma
A study on the problems of refugees / asylum seekers living in the province of an
- Tez No: 577633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye birçok ülkeye geçiş güzergȃhı olmasından dolayı özellikle Ortadoğu ve Asya ülkelerinden oldukça yoğun bir göç almaktadır. Göç edilen ülkelerin başında da İran, Afganistan, Irak ve Suriye gelmektedir. Özellikle Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle neredeyse tüm kentlere yoğun bir göç hareketi yaşanmaktadır. Yaşanan bu göçler Türkiye'yi de birtakım önlemler almaya, gelen kişileri insani şartlarda yaşatmaya dönük politikalar üretmeye ve bu politikaları uygulamaya yöneltmektedir. Göç etme nedenleri farklılık göstersede göç ettikleri ülkelerde insani ihtiyaçlardan kaynaklanan sorunlar yaşamaktadırlar. Bunların başında da sağlık sorunları gelmektedir. İnsani bir hak olan sağlık hakkı, her bireyin ulaşılabilir ve eşit bir şekilde hizmet almasını gerektirir. Ülkesinde dini, siyasi, ekonomik, cinsiyet kaynaklı ve birtakım bireysel nedenlerle zulme veya haksızlığa uğrayacağından korkan ve bu sebeplerden dolayı ülkesini terk etmek durumunda kalan mülteciler / sığınmacılar, sığındıkları ülkelerde her türlü sağlık hakkından faydalanmak durumundadırlar. Bu araştırma, Van ilinde yaşanan bu sorunların tespitini bizzat mültecilerin / sığınmacıların anlatımıyla ortaya çıkarmaktadır. Araştırma sadece sorunların ortaya çıkarılmasını değil aynı zamanda sunulan sağlık hizmetlerinin kapsam ve niteliğini objektif bir şekilde çalışmaya konu edinmiş ve sorunların çözümüne dönük öneriler de bu perspektifle oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country which gets a lot of immigration especially from Middle East and Asia countries because it's a passing route for these countries. İran, Afghanistan, Syria and İraq are the most immigrating countries are there. Especially because of the civil war in syria makes people immigrate intensely to cities of Turkey. these immigrations makes Turkey goverment get precautions and try to produce political decicions to make people live in humanitary counditions and to apply them. Reasons are diffrent to make people immigrate, but in countries that they did immigrate, they happen to run across problems because of human needs. First problem that they across is health issues. Everybody have to get equal service and to reach them when it comes to health right which is a human right. People who's been afraid of persecueted or be in injustice in their own country beacuse of their religious, political, economic, gender based and their own problems; they had to immigreate. Those immigrates have to get their health rights in countries they imigrated. This research, present the problems they had happened in Van by immigrates own words. this research didn't just put forth the problems but also presented the health services scope and quality objectivly and made solutions to these problems by this perspective.