1980 sonrası kamusal alanda sanat pratikleri üzerinden bir aktivizm tartışması
A debate of activism over the art practices in public space after 1980
- Tez No: 577634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÖNEL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Fine Arts, Art History, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, kamusal alanda sanat pratiklerinin ne olduğunu kamusal alan, özel alan ve gündelik hayat gibi temel kavramlar ve sanatçı pratikleri üzerinden incelerken, kamusal alanda sanat pratiklerinin aktivizmle olan ilişkisini ele almaktadır. Bu sanat pratiklerine 1980'den günümüze kadar olan bir süre zarfı içinde sanatçı örnekleriyle beraber yer verilmektedir. Ayrıca aktivizm kavramı kamusal alanda sanat pratikleri içinde kullanılan yöntemleri doğrultusunda bir incelemeye tabii tutulmakta ve estetik bağlamında tartışılmaktadır. Pratikler anlatılırken tez kapsamında ele alınan bütün kavramlar ve sanatçılar üzerinden bir karşılaştırma yürütülmektedir. Bu karşılaştırma vesilesiyle aktivizmle kamusal alanda sanat pratiklerinin doğrudan ilişkisi ortaya konmaktadır. Ayrıca kamusal alanda sanat pratiklerinin bir iktidar mekanizması olarak ele alınan sanat kurumlarıyla olan ilişkisi ve bu pratiklerin aktivizmle doğrudan ilişkisi sonucu ortaya çıkardığı sorunlar ve bu sorunların hangi yollarla aşıldığı örneklenmektedir. Böylece kamusal alanda sanat pratiklerinin aktivizmle kurduğu ilişkinin doğurduğu sonuçların tartışılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis inquires the art practices in public space over the basic concepts of public and private space, daily life, and the practices of the artists, while embracing the relations of the art practices in public space with activism. These art practices are mentioned with the cases of the artists from the 1980s to date. In addition the concept of activism is debated by the methods used in the art practices in public space, and inquired by its aesthetics context. A comparison of all the concepts and artists included in this thesis is applied through the process of explaining these practices. By this comparison the direct relation of activism with the art practices in the public space is hoped to be revealed. The relation of the art practices in public space with the art institutions which are seen as Power mechanisms, and the questions which arise when these practices directly relate to activism, and the ways of overcoming these questions are also exemplified. In this respect the results of the direct relation between the art practices in public space and activism are aimed to be deliberated.