Economic voting and relative importance of domestic and international reference points
Ekonomik oy verme ve yurt içi ve uluslararası referans noktalarının göreceli önemi
- Tez No: 577635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT MORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez genişletilmiş bir veri seti kullanarak göreceli iç ve dış ekonomik büyümenin çeşitli ülkelerdeki hükümet partilerinin oy oranları üzerindeki etkilerinin ikame edici niteliğini incelemektedir. Bulgular nispi yurt içi ekonomik büyümenin (uluslararası büyüme) hükümet partisi oy oranı üzerindeki pozitif marjinal etkisinin nispi uluslararası büyüme (yurt içi büyüme) düşük iken en yüksek olduğunu ileri sürmektedir. Başka bir deyişle, iç ve dış referans noktalarının hükümet partisince kullanımı bu referans noktalarının nispi önemine göre değişmektedir. Bu tezin cevap vermeye çalıştığı önemli bir diğer soru ise rakip parti gücü ve hükümet partisi ile rakip parti arasındaki ideolojik ayrışmanın hükümet partisi desteğinin önemli belirleyicileri olup olmadığıdır. Ampirik analizler, rakibin gücünün ve parti kutuplaşmasının hükümet partisi oy oranı üzerinde önemli etkilerinin olduğunu ancak bu etkinin ancak bir takım eşikleri geçtiğinde ve bazı özel ekonomik koşullarda geçerli olduğunu ileri sürmektedir. İlaveten, uluslararası analizlerden gelen bulguların geçerliliği bireysel düzeyde veri kullanılarak Türkiye üzerine bir vaka çalışmasında kontrol edilmektedir. Derinlemesine vaka çalışmasının ana bulguları ekonomik değerlendirmeler yerine erken siyasal sosyalleşme sürecinde şekillenen partizan tutumların seçmenlerin parti tercihlerini belirlediğini ortaya çıkarmaktadır. Öte yandan, AK Parti'ye partizan bağları görece zayıf seçmenlerin ekonomik değerlendirmelerinin oy davranışlarına olumlu ve önemli bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Fakat bu kişilerin sayısı çok az olduğu için ekonomik değerlendirmelerin hükümet partisi oy oranı üzerindeki etkisine dair istatistiki olarak anlamlı bir çıkarım yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the substitutive nature of the effects of relative domestic and international economic growth on incumbent vote share by using an extended crossnational dataset. The findings suggest that the positive marginal effect of relative domestic growth (international growth) on incumbent vote share is stronger when relative international growth (domestic growth) is lower. In other words, the use of domestic and international reference points by incumbents varies depending on the relative importance of these reference points. An equally important question this thesis seeks to answer is whether opponent party strength and ideological divergence between the opponent and the incumbent party are significant determinants of incumbent support. The empirical analyses suggest that opponent strength and party polarization have significant effects on incumbent vote share, but only after passing some threshold and for some particular economic conditions. Moreover, I check the validity of my findings from cross-national analyses in a case study on Turkey by employing individual-level data. The main findings from the in-depth case study reveal that partisan attitudes formed in the early political socialization process rather than economic evaluations determine voters' party preferences. On the other hand, economic evaluations have a positive and significant impact on incumbent vote for voters with weak partisan attachment to the AK Party. However, since the number of those people is very small, we cannot talk about a substantive significance of economic evaluations on incumbent vote.