Şana Deresi (Trabzon) epipelik ve algleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 57765
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ocak 1995-Aralık 1995 periyodunda Şana deresi (Trabzon) epipelik ve epilitik algleri incelenmiştir. Epipelik ve epilitik kommünitelerinde Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta ve Euglenophyta divizyolarına ait toplam 60 takson tespit edilmiştir. Florada Bacillariophyta taksonları dominant olup, Chlorophyta, Cyanophyta ve Euglenophyta taksonları az sayıda bulunmuştur. Epipelik algler arasında Melosira varians, Ceratoneis arcus, Cocconeis placentula, Cymbella minuta, Navicula cryptocephala, N. cryptocephala var. veneta, N. radiosa ve Surirella ovata taksonları dominant olmuştur. Epilitik alglerden Cocconeis placentula, Cymbella minuta ve Didyomosphenia geminata taksonlarmın bol olduğu gözlenmiştir. Akış ve sıcaklığın etkili olduğu mevsimsel değişmede populasyon Mayıs (I. istasyon) ve Aralık (II. istasyon) aylarında en yüksek değerine ulaşmıştır. Anahtar Kelimeler : Dere, Epipelik, Epilitik, Mevsimsel Değişim V
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Study of the Epipelic and Epilitic Algal Flora of the Şana Stream, Trabzon In this study the epipelic and epilitic algae of Şana stream were studied between January 1995 and December 1995. Sixty epipelic and epilitic taxa belonging to Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta ve Euglenophyta divisions have been identified. Bacillariophyta is the dominant group in the flora. Chlorophyta, Cyanophyta ve Euglenophyta taxa are subdominant. Taxa of Melosira varians, Ceratoneis arcus, Cocconeis placentula, Cymbella minuta, Navicula cryptocephala, N. cryptocephala var. veneta, N. radiosa and Surirella ovata are abundant among epipelic algae. Cocconeis placentula, Cymbella minuta and Didyomosphenia geminata taxa from epilitic algae have been observed abundantly. The population showed a definite seasonal fluctuation with a maximum recorded in May (at Station I) and December (at Station II). Temperature and flow rate seemed to have played a major role in such a fluctuation. Key Words : Stream, Epipelic, Epilitic, Seasonal Variation VI