Regime type and the propensity to negotiate with insurgents during civil conflict
Rejim türleri ve sivil uyuşmazlık süreçlerinde isyancılarla anlaşma yapma ihtimalleri
- Tez No: 577658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Literatürdeki hakim görüş terör saldırıları yapan grupların saldırı yapacakları hedefleri hükümetlerden almayı bekledikleri tepkilere göre seçtiklerini öne sürmektedir. Bu bağlamda, ülkelerin siyasi kurumsal yapısı terör saldırılarını teşvik eden veya caydıran önemli faktörlerden biri olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat, araştırmacılar farklı siyasi kurumların hükümetlerin terör saldırılarına tepkilerini nasıl etkilediğini inceleyen ampirik bir çalışma henüz gerçekleştirmemişlerdir. Bu tez, rejim türleri ve terör saldırılarının interaktif ilişkisini 1989 ve 2009 yılları arasında Afrika'da gerçekleşen sivil savaşlar süresince hükümetlerin terör saldırıları yapan gruplarla anlaşma yapma ihtimalini nasıl etkilediğini inceleyerek literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlıyor. Geddes, Frantz, ve Wright (2014) rejim kategorilerininin kullanıldığı bu çalışma, terör saldırılarının demokrasiler, tek parti rejimleri, ve askeri rejimlerde hükümetlerin isyancı gruplarla anlaşma yapma ihtimalini arttırdığını, fakat tek adam rejimlerinde azalttığını ortaya koymaktadır. Rejim türleri ve siyasi sonuçlar literatürüne göre, demokrasiler, tek parti rejimleri, ve askeri rejimler terör saldırıları yapan gruplar ile uzlaşmayı tercih etmekte, çünkü bu rejimlerde (i) baskıcı terör karşıtı politikaların siyasilere maliyeti yüksek, (ii) sivil kayıplarına karşı siyasi tolerans az, ve (iii) baskıcı devlet gücü siyasi kurumlarca kısıtlamalar altında. Bunun aksine, terörizm tek adam rejimlerinde hükümetleri anlaşma yapmaya teşvik edememekte, çünkü tek adam rejimlerinde (i) baskıcı terör karşıtı politikaların liderlere olan siyasi maliyeti düşük, (ii) sivil kayıplarına karşı siyasi hassasiyet yeterli değil, ve (iii) devletin baskı gücü herhangi bir kurumsal kısıtlamaya tabi değil.
Özet (Çeviri)
Conventional wisdom in the literature of terrorism suggests that groups using terrorism selectively attack governments based on their expectations about government compliance. Domestic institutions, in this respect, emerge as one of the important factors that encourage and/or discourage terrorism. However, researchers have not empirically addressed how differing domestic institutions condition governmental responses to terror attacks. This thesis aims to fill this gap in the literature by examining the interactive effect of regime type and terror attacks on a government's tendency to negotiate with insurgent groups during civil wars that took place between 1989 and 2009 in Africa. Using the regime type categorization by Geddes, Frantz, and Wright (2014), I find that terror attacks have a positive effect on the probability of government negotiations with insurgent groups in democracies, single party regimes, and in military regimes, but a negative effect in personalist regimes. Prior work on the relationship between regime types and political outcomes suggest that democracies, single party regimes, and military regimes tend to accommodate groups using terrorism, due to (i) high costs of repressive counterterrorism measures, (ii) low tolerance towards civilian casualties, and (iii) constraints on exercise of coercive power. In contrast, terrorism does not translate into government compliance in personalist regimes, because personalist leaders are (i) immune to political costs of repressive counterterrorism measures, (ii) unsensitive to civilian casualties, and (iii) unconstrained in their exercise of coercive power.