Unveiling the process behind counterinsurgency: Three essays on the impact of leadership, group and societal dynamics on policymaking
İsyanla mücadelenin arkasındaki süreci ortaya çıkarmak: Liderlik, grup ve toplumsal dinamiklerin politika oluşturma üzerindeki etkisi üzerine üç makale
  1. Tez No: 869547
  2. Yazar: BUSE DÜVEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EFE TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez, mevcut liderlerin isyanla mücadele stratejilerini etkileyen karmaşık dinamikleri, özellikle de isyanla mücadelede şiddetli ve şiddetsiz yaklaşımlar arasındaki tercihlerini belirleyen unsurları çözümlemeyi amaçlamaktadır. Kapsamlı bir yaklaşım benimseyen bu araştırma, iç siyasi süreçler, grup-seçim bölgesi dinamikleri ve hükümet-toplum ilişkilerini inceleyerek isyanla mücadele politika yapımındaki temel kalıpları ortaya koymaktadır. Ampirik incelemeler, deneyimsiz liderlerin isyanla mücadelede şiddete başvurmaya yatkın olduğunu, buna karşın deneyimli liderlerin şiddet içeren yöntemlerden kaçınarak şiddet içermeyen stratejilerle bir karışım kullanma eğiliminde olduklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, lider deneyiminin etkisi rejim türüne bağlıdır; kısa görev süreli liderler, demokratik veya anokratik çerçeveler içinde yönetip yönetmediklerine bağlı olarak değişen tepkiler göstermektedir. Dahası, çalışma, hükümetlerin olumlu bir üne sahip terörist gruplarla karşı karşıya kaldıklarında tepki vermeme eğiliminde olduklarını, ancak olumsuz bir üne sahip gruplarla karşı karşıya kaldıklarında daha agresif hale geldiklerini ortaya koymaktadır. Özellikle, yüksek düzeyde duygusal kutuplaşma ile karakterize edilen toplumlarda, hükümetler isyancı tehditleri ele alırken yalnızca şiddet kullanma eğiliminde artış göstermektedir. Bu karmaşık dinamikleri aydınlatarak, bu araştırma çatışma çalışmalarına önemli bir katkı sağlamakta ve farklı seviyelerdeki çatışma dinamikleri ile isyanla mücadele çabaları arasındaki etkileşimin daha nüanslı bir şekilde anlaşılmasına olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation endeavors to unravel the intricate dynamics influencing incumbent leaders' counterinsurgency strategies, particularly the determinants behind their choices between violent and non-violent approaches in combating insurgencies. By adopting a comprehensive approach, this research delves into domestic political processes, group-constituency dynamics, and government-society relations to elucidate the underlying patterns in counterinsurgency policymaking. Empirical investigation reveals that inexperienced leaders are prone to resorting to violence as a counterinsurgency tactic, whereas their experienced counterparts exhibit a propensity to eschew violent measures, opting instead for a blend of non-violent strategies. Furthermore, the influence of leader experience is contingent upon regime type, with short tenure leaders displaying nuanced responses depending on whether they govern within democratic or anocratic frameworks. Moreover, the study uncovers a trend wherein governments tend to maintain non-responsiveness when confronted with terrorist groups possessing a positive reputation yet become more aggressive when facing those with a negative reputation. Notably, in societies characterized by heightened affective polarization, governments exhibit a heightened inclination toward resorting exclusively to violent means in addressing rebel threats. By shedding light on these intricate dynamics, this research makes a significant contribution to conflict studies, paving the way for a more nuanced understanding of the interplay between conflict dynamics at different levels and counterinsurgency efforts.