Acil serviste akut iskemik inme tanısı alıp mekanik trombektomi uygulanan hastalarda nötrofil/lenfosit, monosit/lenfosit, platelet/lenfosit oranlarının 90. gündeki klinik sonlanım üzerine etkisi
The effect of neutrophil/lymphocyte, monocyte/lymphocyte, platelet/lymphocyte ratios on the 90th day clinical outcome of the patients who underwent mechanical thrombectomy and diagnosed as acute ischemic stroke in the emergency department
  1. Tez No: 577708
  2. Yazar: EMRE ÖZGEN
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç : Acil serviste akut iskemik inme tanısı alıp mekanik trombektomi yapılan hastalarda başvuru anında alınan kan örneklerinde nötrofil / lenfosit oranı (NLR), monosit / lenfosit oranı (MLR), platelet / lenfosit oranının (PLR) hastaların 90.gündeki klinik sonlanım ile ilişkisinin olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem : Çalışma, 01.01.2017 ile 29.05.2018 tarihleri arasında, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine akut iskemik inme tanısı alarak mekanik trombektomi uygulanan 18 yaş ve üzerindeki hastalarda geriye dönük olarak yapıldı. Bu amaçla, acil servise başvuran, International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems (ICD-10) tanı koduna göre Serebrovasküler Hastalıklar (SVH) tanı kodları alan hastalar, hastane bilişim sistemi üzerinden belirlenerek dosyalarına ulaşıldı. Dosyasına ulaşılan hastalardan mekanik trombektomi yapılan 150 hasta çalışmaya alındı. Verilerin standart bir şekilde toplanabilmesi amacıyla veri toplama formu oluşturuldu. Veri toplama formunda hastaların yaşı, cinsiyeti, bilinen hastalıkları, laboratuar tetkik bilgileri (glukoz, üre, kreatinin, lökosit, nötrofil, lenfosit, monosit, platelet, v.s) yer aldı. Acil servise başvuru anındaki nörolojik durumunu belirlemek için National Institutes of Healt Stroke Scale (NIHSS skoru), Alberta Stroke Program Early CT Score (ASPECT Skoru) ve 90.gündeki klinik durumunu değerlendirmek için ise modifiye rankin skoru(mRS) kullanıldı. Olgular iyi klinik sonlanım (mrS 0-2) ve kötü klinik sonlanım (mrS 3-6) olarak iki gruba ayrıldı. Gruplar yaş, cinsiyet, NIHSS, ASPECT, mrS'ye göre kıyaslandı. NLR, MLR ve PLR oranlarının klinik sonlanım üzerine etkisinin olup olmadığı araştırıldı. Bulgular : Araştırmaya dahil edilen hastaların %44.7'si kadındı. Rekanalizasyon sonucu başarılı olanların oranı %81.3 iken, iyi klinik sonlanım sağlananların oranı %38.7'di. Mortalite oranı %22'di.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study was to determine whether“neutrophil / lymphocyte (NLR), monocyte / lymphocyte(MLR), platelet / lymphocyte(PLR)”ratios in their first examinations were correlated with the good clinical outcome on the 90th day of the patients who underwent mechanic trombectomy after diagnosed as acute ischemic stroke in the emergency department. Materials and Methods : The study was performed retrospectively in patients aged 18 years and older who were diagnosed as acute ischemic stroke and underwent mechanical thrombectomy in the Emergency Medicine Clinic of Samsun Training and Research Hospital between 01.01.2017 - 29.05.2018. For this purpose, Cerebrovascular Diseases (CVD) patients receiving diagnostic codes were identified on the hospital information system and accessed from the hospital archive and their files were examined. 150 patients undergoing mechanical thrombectomy were included in the study. Data collection form was created in order to collect data in a standard way. The data preparation form included age, sex, known diseases, laboratory examination information (glucose, urea, creatinine, white blood cell, neutrophil, lymphocyte, monocyte, platelet, etc.) and the National Institutes of Healt Stroke Scale to determine the emergency state at the time of admission to the emergency room. (NIHSS score), Alberta Stroke Program Early CT Score (ASPECT Score) and modified rankin score (mRS) were used to evaluate the clinical status at 90th day. The cases were divided into two groups as good clinical outcome (mRS 0-2) and poor clinical outcome (mRS 3-6). Groups were compared according to age, sex, NIHSS, ASPECT, mRS. We investigated whether NLR, MLR, PLR ratios had an effect on clinical outcome. Results : 44.7% of the patients included in the study were women. While in 81.3% of the patients, recanalization was successful, 38.7% had good clinical outcomes. Mortality rate was 22%.