Akut iskemik inmeli hastalarda inflamatuvar markerların revaskülazisyon tedavi stratejilerine 24. saatteki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of inflammatory markers on revascularization treatment strategies in patients with acute ischemic stroke at 24th hour
- Tez No: 819141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
“AKUT İSKEMİK İNMELİ HASTALARDA İNFLAMATUVAR MARKERLARIN REVASKÜLAZİSYON TEDAVİ STRATEJİLERİNE 24. SAATTEKİ ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI”ÖZET Amaç: Çalışmamızda, acil serviste akut iskemik inme tanısı konulan hastalarda, rekanalizasyon tedavisi öncesinde ve rekanalizasyon tedavisinin 24 saat sonrasındaki inflamatuar markerlardaki değişime göre hastalığın prognozunu öngörmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma geriye dönük olarak Kayseri Şehir Hastanesi Acil Servisine 01.01.2020-31.12.2021 tarihleri arasındaki 2 yıllık dönemde ambulansla başvuran hastalar arasından akut iskemik inme tanısı alıp revaskülarizasyon tedavisi uygulanan, 18 yaş üstü 149 hasta çalışmaya dahil edilerek yapıldı. Akut iskemik inme tanısı alarak rekanalizasyon tedavisi verilmiş olan hastaların tedavi öncesi ve tedavinin 24. saatinde alınan hemogram ve biyokimya kan sonuçları incelenerek; WBC, Nötrofil, Lenfosit, Platelet, MPV, RDW, NRBC, N/L oranı, Plt/L oranı, SII değerleri ve CRP düzeylerine bakıldı. Hastaların demografik verileri, vital bulguları, başvuru süreleri, uygulanan tedavi yöntemi, kan parametreleri ve klnik sonlanımları hasta takip formuna kaydedildi. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmamızdaki 149 hastanın 59'u (%39,6) kadın, 90'ı erkek (%60,4) olup, tüm hastaların yaş ortalaması 69,28±13,34 olarak tespit edildi. Hastaların revaskülazisyon tedavisinin 24. Saatteki WBC, nötrofil, MPV, CRP ve SII değerleri ilk başvuru saatine göre anlamlı olarak arttığı tespit edildi. Hastaların kan değerleri klinik sonlanım açısından değerlendirildi. Buna göre hastaların ilk başvuru anında alınan kanlarında bakılan parametreler açısından taburcu olan ve ölüm görülenler açısından anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Ancak 24.
Özet (Çeviri)
'' INVESTIGATION OF THE EFFECT OF INFLAMMATORY MARKERS ON REVASCULARIZATION TREATMENT STRATEGIES IN PATIENTS WITH ACUTE ISCHEMIC STROKE AT 24TH HOUR" ABSTRACT Aim: In our study, we aimed to predict the prognosis of patients diagnosed with acute ischemic stroke in the emergency department according to the changes in inflammatory markers before and 24 hours after recanalization treatment. Material and Methods: The study was conducted retrospectively by including 149 patients over the age of 18 who were diagnosed with acute ischemic stroke and underwent revascularization treatment among the patients who applied to Kayseri City Hospital Emergency Department by ambulance in the 2-year period between 01.01.2020-31.12.2021. Hemogram and biochemistry blood results of the patients who were diagnosed with acute ischemic stroke and given recanalization treatment were examined before and 24 hours after the treatment and WBC, Neutrophil, Lymphocyte, Platelet, MPV, RDW, NRBC, N/L ratio, Plt/L ratio, SII values and CRP levels were monitored. Demographic data, vital signs, duration of admission, treatment method, blood parameters and clinical outcomes were recorded on the patient follow-up form. The data obtained were analyzed using appropriate statistical methods. Results: Of the 149 patients in our study, 59 (39.6%) were female and 90 (60.4%) were male, and the mean age of all patients was 69.28±13.34 years. WBC, neutrophil, MPV, CRP and SII values at the 24th hour of revascularization treatment was significantly increased compared to the first admission time. Blood values of the patients were evaluated in terms of clinical outcome. Accordingly, there was no significant difference between the patients who were discharged and those who died in terms of the parameters analyzed in the blood samples taken at the time of admission (p>0.05).