Acil serviste iskemik inme tanısı alan hastalarda akut faz reaktanlarının mortalite ile ilişkisi
The relationship of acute phase reactants and mortality in patients diagnosed in the emergency department
  1. Tez No: 785726
  2. Yazar: AHMET NACİ KOCA
  3. Danışmanlar: UZMAN SELEN ACEHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızda acil serviste akut iskemik inme tanısı alan hastalarda negatif akut faz reaktanları ile pozitif akut faz reaktanlarının hastane içi mortalite ile arasındaki ilişki araştırıldı. Metod ve Materyal: Çalışmaya Eylül 2021 ve Eylül 2022 tarihleri aralığında, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine nörolojik semptomlarla başvuran ve görüntüleme sonucunda akut iskemik inme tanısı 18 yaş üzeri hastalar dâhil edildi. Çalışmaya dâhil edilen hastaların demografik ve klinik özellikleri, vital bulguları, ek hastalıkları, laboratuvar parametreleri, akut faz reaktanları, trombolitik tedavi alıp almadıkları, ulusal inme sağlık ölçeği skalası (NIHSS) ve sonlanım bilgileri standart veri formuna kaydedildi. Verilerin istatiksel analizleri SPSS 25.0 (SPSS 25.0 for Windows, Chicago, IL, USA) programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 588 akut iskemik inmesi olan hasta dâhil edildi. 7 hastaya trombolitik tedavi uygulandı. Hastaların otuz günlük mortaliteleri incelendiğinde; % 82,3'nün yaşadığı, %17,7'sinin ise öldüğü tespit edildi. Total hastaların %57,3'ü erkek iken ölen hastaların ise %52,9'u kadındı (p=0,022).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, the relationship between negative acute phase reactants and positive acute phase reactants with in-hospital mortality was investigated in patients diagnosed with acute ischemic stroke in the emergency department. Materials and Methods: Patients over the age of 18 years who applied to Adana City Training and Research Hospital emergency department with neurological symptoms between September 2021 and September 2022 and were diagnosed with acute ischemic stroke as a result of imaging were included in the study. Demographic and clinical characteristics, vital signs, comorbidities, laboratory parameters, acute phase reactants, whether they received thrombolytic therapy, national stroke health scale (NIHSS) and outcome information of the patients included in the study were recorded in the standard data form. Statistical analyzes of the data were performed using the SPSS 25.0 (SPSS 25.0 for Windows, Chicago, IL, USA) program. Results: Our study included 588 patients with acute ischemic stroke. Thrombolytic therapy was applied to 7 patients. When the thirty-day mortality of the patients was examined; It was determined that 82.3% survived and 17.7% died. While 57.3% of the total patients were male, 52.9% of the patients who died were female (p=0.022).