Psikiyatri hemşirelerinin varoluşsal kaygıları ile özgünlük ve öz-duyarlıkları arasındaki ilişki
The relationshi̇p between psychi̇atri̇c nurses's exi̇stenti̇al anxi̇ety wi̇th authenti̇ci̇ty and self compassi̇on
  1. Tez No: 577709
  2. Yazar: SEMA ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelerin varoluşsal kaygıları ile özgünlük ve öz-duyarlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla planlanan kesitsel bir çalışmadır. Materyal ve Metod: Araştırma Şubat 2018-Ağustos 2018 tarihleri arasında Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nin psikiyatri kliniklerinde çalışan 192 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından hazırlanmış Kişisel Bilgi Formu, Varoluşsal Kaygılar Ölçeği, Özgünlük ölçeği ve Öz-Duyarlık Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler, independent t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 32,11±9,06 olarak saptanırken, mesleki deneyim yılı ortalamaları 9,68±9,75 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: İt is a cross-sectional research done to determine the effect of existential anxiety that the nurses working at psychiatry clinics on their authenticity and self-compassion. Material and method: The research conducted with 192 nurses working in psychiatric clinic of Professor Doctor Mazhar Osman Psychiatryc Research Hospital between February 2018- August 2018. İn this research as tools of gathering data, personal information form, Existential Anxiety Scale (with the permission of the participants), Authenticity Scale an Self-Compassion Scales are used. The data gotten by the work as analized by the SPSS (Statical Package for Social Sciences) 22.0 programme. Results: The mean age of the nurses was 32,11 ± 9,06 while the mean of professional years was 9.68 ± 9,75.