Hemşirelerin basınç yarası bilgi ve evrelerini tanılama düzeylerinin incelenmesi
Examination of nurses' pressure ulcers knowledge and staging level
  1. Tez No: 577715
  2. Yazar: NURSEN ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, hemşirelerin basınç yarası bilgi ve evrelerini tanılama düzeylerini incelemek amacıyla analitik-tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, bir üniversite hastanesinin basınç yarası görülme riski fazla olan klinik ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşireler ile yürütüldü. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmaya gönüllü olan 170 (%71.1) hemşire oluşturdu. Veriler,“Hemşire Bilgi Formu”,“Modifiye Pieper Basınç Yarası Bilgi Testi”,“Basınç Yarası Evrelendirme Kayıt Formu”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Basınç yarası evrelendirilmesi için uzman görüşleri doğrultusunda 50 yara fotoğrafı kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin yanı sıra dağılım ölçülerinden standart sapma, korelasyon analizi, Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Araştırmada, hemşirelerin basınç yarası bilgi ve evlendirme düzeylerinin yetersiz olduğu saptandı. Hemşirelerin basınç yarası bilgi düzeyinin çalıştığı klinik ve basınç yarasına ilişkin eğitim alma durumları ile istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu (p0.05). Sonuç olarak, basınç yarası eğitimi almanın ve basınç yarası ile karşılaşma durumunun, hemşirelerin basınç yarası bilgi düzeylerini arttırdığı ve doğru evrelemeyisağladığı saptandı. Bu araştırma ile hemşirelerin basınç yarası bilgisi ve basınç yarası yönetimi konusunda eğitimlerle bilgilerinin güçlendirilmesi gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The research was carried outanalytically-descriptive type in order to examine the pressure ulcer knowledge and staging level of nurses'. The Research was conducted in a university hospital nurses who work in clinics and intensive care units which increases the risk of Pressure Ulcers. The sample of the study was 170 (71.1%) nurses volunteered to participate the research. The data collected by face to face interview technique with“Nurse Information Form”,“Modified Pieper Ulcer Knowledge Test”and Pressure Ulcer Staging Form". For staging pressure ulcer 50 wound photographs were used. For data analysis, descriptive statistical methods, as well as of dispersion standard deviation, Kruskal Wallis test and Mann-Whitney U test were used. In the research, nurses' level of Pressure Ulcer knowledge and staging was found to be inadequate.