Laparoskopik cerrahide hasta güvenliğinin arttırılması için yeni tip tutucu geliştirilmesi
The development of new type gripper for increasing patient safety in minimally invasive surgery
  1. Tez No: 577730
  2. Yazar: ŞENOL ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ERZİNCANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Laparoskopik cerrahi, uzun, ince tutucular ve kamera kullanılarak yapılan kapalı bir ameliyat türüdür. Tutucular, karın boşluğuna trokar adı verilen tüpler vasıtasıyla yerleştirilir. Karın boşluğunda karbondioksit gazı vasıtasıyla cerrah için bir çalışma alanı oluşturulur. Laparoskopik cerrahide iç organları tutmak ve hareket ettirmek için özel olarak tasarlanmış aletlere ihtiyaç duyulur. Laparoskopik cerrahi sırasında mekanik stres, dokuların hareket amaçlı kavranması sırasında kasıtsız yaralanmalarına neden olabilir. Son çalışmalar, uzmanlar tarafından kullanılan mevcut tutucuların doku hasarına yol açabileceğini göstermektedir. Cerrahlar, Laparoskopik ameliyat yaparken dokuları tutmak ve hareket ettirmek için tutucular kullanırlar. Bu tutucular, genellikle dişli profil yapılıdır ve dokuların kaymaması için sıkıştırılması gerekir. Bu da doku hasarı riski oluşturur. Bu hasar istenmeyen bir olaydır. Bu hasar riskini ortadan kaldırmak için bir çözüm geliştirilmesi gerekir. Dokuları sıkmadan hatta dokunmadan hareket ettirmek için bir alternatif tutma sistemi gerekir. Bu çalışma da Laparoskopik cerrahide dokuların tutulması ve hareketi için Bernoulli prensibi ile hava kullanılarak çalışan temassız tutucuların geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada tutucu kaynaklı hasarları önleyebilmek için Bernoulli Prensibi kullanılarak çalışan yeni medikal tutucular geliştirilmiştir. Hava akışının kavranan doku üzerine direk çarpması sonucunda oluşabilecek doku hasarını önlemek için akış yönünü değiştirmek amacıyla tutucularda hava dağıtıcısı kullanılmıştır. Tutucunun merkezi kanalından akan hava, kaldırılacak nesneye çarpmadan hava dağıtıcısı sayesinde yönünü radyal olarak değiştirir. Bernoulli prensibine göre tutucu yüzey ile nesne arasından akan havanın hızının artması ile basıncı da azalır. Bu basınç, dış basınçtan küçük olduğu durumda nesne tutucu yüzeye doğru çekilir. Tutucu, sisteme takılıp sökülebilecek şekilde tasarlanmış olup yüzeyine kaldırma kuvvetine olumlu etki yapması amacıyla venturi kanalları yerleştirilmiştir. Yapılan deneyler, esnek dokuları kaldırmak için Bernoulli prensibi ile çalışan tutucuların kullanılmasının mümkün olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Minimally invasive surgery is a closed type of surgery performed with long, thin graspers and cameras. Graspers are placed in the abdominal cavity through tubes called trocar. A working area is created for the surgeon through the carbon dioxide gas in the abdominal cavity. Specially designed instruments are needed to grasp and manipulate internal organs in laparoscopic surgery. Mechanical stress during laparoscopic surgery may result in unintentional injury in tissues while manipulating them. Recent studies showed that existing grippers used by experts, may cause tissue damage. Surgeons use grippers to grip and manipulate tissue while performing minimally invasive operations. These grippers generally have a toothed profile and require pinching of the tissue to prevent slipping. This also creates a risk of tissue damage. Such a damage is undesirable. A solution must be developed to eliminate this risk. An alternative gripper system is required to manipulate tissues without pinching or even touching them. The aim of this study was to develop non-contact grippers using air based on the Bernoulli principle for gripping and manipulating tissues in laparoscopic surgery. In this study, to prevent gripper-reletad damage, new medical grippers developed by using the Bernoulli principle. An air deflector is used in the gripper to change the flow direction to prevent tissue damage as a result of direct impact of air flow on the grasped tissue. The air flowing through the central channel of the gripper, changes its direction radially through the air deflector before hitting the object. According to the Bernoulli principle, pressure decreases with the increasing air flow rate between the gripper's surface and the object. When this pressure is smaller than the external pressure, the object is pulled towards the gripper's surface. The gripper is designed so that it can be assembled and disassembled and the venturi channels are positioned to have a positive effect on lifting force. Experiments have shown that it is possible to use grippers depending on the Bernoulli principle to grasp flexible tissues.