Obez hastalarda sağlık inanç modelinin kullanıldığı beslenme danışmanlığının randomize klinik değerlendirmesi
Randomized clinical evaluation of nutritional counseling using the health belief model in obese patients,
  1. Tez No: 577731
  2. Yazar: FATMA AHU DARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KURÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Obezite; alınan enerjinin harcanandan daha fazla olması durumunda meydana gelir. Bu çalışmada obeziteye ve beslenmeye bakış açısı Sağlık İnanç Modeli doğrultusunda 5 alt maddede (sağlığın önemi, ciddiyet, duyarlılık, engel ve yarar algısı) incelenerek yanlış beslenme alışkanlıklarının yerine doğru beslenme ve egzersiz alışkanlıkları kazandıracak davranış değişikliklerini içeren bir diyet tedavisi uygularken OSİMÖ'den faydalanarak hem kilo kaybının sağlanmasına hem de kalıcı alışkanlıklar kazandırılmaya çalışılmıştır. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Diyet Polikliniği'ne obezite nedeniyle başvuran 135 yetişkin hasta çalışmamıza dâhil edilmiştir. Hastaların %85.9' u kadın, %14.1'i erkektir. BKI ≥ 30 olan hastalar obez olarak değerlendirilmiş ve çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastaların 64'üne genel beslenme danışmanlığı ile zayıflama diyeti tedavisi uygulanırken, 71'ine OSİMÖ'ye göre zayıflama diyeti tedavisi uygulanmıştır. Her iki grup bir ay sonra kontrole çağrılmıştır. VKI, vücut ağırlığı, bel çevresi, beslenme ölçek puanı değerleri ile egzersiz sıklığı, egzersiz süresi, öğün sayısı gibi alışkanlıklarındaki değişimler incelenmiştir. Ve bu değişimleri 1 ay önceki değerleri ve alışkanlıkları ile kıyaslanmıştır. Vücut ağırlığı (kg), vücut kitle indeksi (VKI) ve bel çevresi (cm) değerleri kıyaslandığında OSİMÖ'ye göre beslenme danışmanlığı verilen gurupta genel beslenme danışmanlığı verilen guruba göre anlamlı düzeyde azalma olduğu gözlemlenmiştir. OSİMÖ' ye göre beslenme danışmanlığı alan grubun egzersiz yapma durumu ve beslenme ölçek puanında anlamlı düzeyde artış olduğu gözlemlenmiştir. Obez hastalarda OSİMÖ'den faydalanmak diyet tedavisinin başarısını arttırmaktadır. Beslenme alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirebilmelerinde de önemli bir motivasyon sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Obesity; learn from wasted energy occurs if not more. In this study, obesity and nutrition aspects of Health Belief Model in line 5 in sub-clause (health's importance, seriousness, sensitivity, barrier and benefit perceptions) examined aimed a diet containing instead of proper nutrition and behavioral changes. The dietary treatment of patients OSIMO advantage in both maintaining weight loss is trying to gain permanent habits Zonguldak Bulent Ecevit University Research and Application Center admitted Diet Clinic of 135 adult patients were included in our study obesity. %85,9 of patients were female, %14,1 were male. BMI ≥ 30 patients were considered to be obese, and were included in the study. Participating in our study when applying the treatment, diet and general nutrition counseling patients to 64, according to SIM 71 diet treatment was applied. Interviews with patients after one month BMI, body weight, waist circumference, exercise and nutritional value scores, such as a change in the number of meals habits were investigated. This change of the individuals involved in the two groups were compared. Body weight (kg), BMI and waist circumference (cm) values more frequently in the group receiving nutritional counseling being provided by OSIMO reduction was achieved in both groups decreased. Nutrition counseling has increased at a rate nearly doubled. In both groups, the observed increase in nutrition scores, yet the OSIMO in accordance nutrition nutritional counseling group had scores of more rate increases. Diet made to obese patients OSIMO to benefit from the diet increases the success of treatment. Change of patients being able to lose weight as well as eating habits in a positive direction to be able to provide an important motivation.