Kahverengi deniz yosunu ve çiftlik gübresi kombinasyonlarının Eisenia fetida organik gübresi özelliklerine etkisi
The effect of brown seaweed and cattle manure combinations on the properties of Eisenia fetida's organic fertilizer
- Tez No: 577732
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, kahverengi deniz yosunu (Cystoseira barbata) ve sığır gübresi kombinasyonlarının solucan maması olarak kullanılmasıyla, Eisenia fetida solucanı gübresinin özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Cystoseira barbata türü yosunlar Giresun sahillerinden toplanmış, tuzu arındırıldıktan sonra kurutulmuş ve öğütülmüştür. Sığır gübresi büyük baş hayvan yetiştiriciliği yapan mandıralardan temin edilmiş ve üzeri kapatılarak fermente edilmiştir. Yosun ve hayvan gübresinden elde edilen mama grupları; % 0 (kontrol grubu), %5,45, % 10,90, % 21,81 ve % 43,63 oranlarında yosun içerecek şekilde hazırlanmış ve üçer tekerrür olarak solucanlara verilmiştir. Deneme Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji laboratuarlarında tesadüf parselleri deneme desenine göre kurulmuştur. Elde edilen solucan gübresi (vermikompost) gruplarına bitki besin elementleri ve ağır metal düzeyleri açısından analizler yapılmıştır. Elde edilen veriler mama ve vermikompost gruplarındaki yosun miktarı arttıkça Zn, Ni, Fe, Pb, Cr, Mn, Mg ve Cu metal seviyelerinin düştüğünü, organik madde, organik karbon, kireç, N, P ve K gibi bitki besleyici maddelerin arttığını göstermiştir. Bu durum sahillerimizde doğal olarak yetişen kahverengi deniz yosunu Cystoseira barbata'nın vermikompostun yapısında kullanılabileceğini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of brown seaweed (Cystoseira barbata) and cattle manure combinationsas was investigated as a worm food on the properties of Eisenia fetida worm manure. Seaweed Cystoseira barbata were collected from the coast of Giresun, desalted and dried and then ground. Cattle manure was obtained from cattle breeding dairy and had covered and fermented. Food groups; 0% (control group), 5,45%, 10,90%, 21,81% and 43,63% of the algae were prepared and containing three replicates were given to the worms. The experiment was established in Giresun University Faculty of Science and Letters Biology laboratories according to randomized plot design. The vermicompost groups were analyzed in terms of plant nutrients and heavy metal levels. The obtained data showed that as the amount of algae increased in the formula and vermicompost groups, the metal levels of Zn, Ni, Fe, Pb, Cr, Mn, Mg and Cu decreased and organic nutrients such as organic carbon, lime, N, P and K increased. This means that brown seaweed Cystoseira barbata, which grows naturally on our coasts, can be used in the structure of vermicompost.