Gelişmiş ekonomilerde 2008 krizi sonrası uygulanan makroekonomik politikaların BRICS ekonomilerine etkileri
The impacts of macroeconomic policies applied in the developed economies after 2008 crisis on the BRICS economies
- Tez No: 577760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada gelişmiş ekonomiler tarafından 2008 finansal krizi süresince kullanılan makroekonomik politikalar ve bunların BRICS ülkeleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Öncelikle maliye ve para politikaları kavramının gelişimi ele alınmış ve hem 2008 küresel finansal krizi öncesi hem de bu kriz sonrası gelişmiş ekonomilerin maliye ve para politikalarındaki değişiklikler tartışılmıştır. Bunu, gelişmekte olan ekonomilerdeki dışsal ekonomilerin aktarım kanalları ve yine bunların dışsal şok şeklinde alınan muhtemel krize karşı koyma tepkilerinin genel değerlendirmesi takip etmektedir. Ana bölümde, geleneksel olmayan para politikalarının gelişmiş ekonomilerde uygulanmasına denk düşen artan sermaye girişleriyle ilişkili olarak, toplu biçimde BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) olarak bilinen beş ekonominin vaka çalışmaları sunulmuştur. Beşinci bölümde, BRICS ülkelerinin ekonomik geleceklerine dair görünümleri kısaca ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise ulaşılan bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the macroeconomic policies applied in the developed countries during the 2008 global financial crisis, and their impacts on the BRICS countries. First, we examine the development of the concept of fiscal and monetary policies and discuss the changes in the fiscal and monetary policies of developed economies before and after the 2008 global financial crisis. After that, we evaluate the external transmission channels in the emerging economies and their responses to the possible crisis in the form of external shock. In the main section of the study, we present case studies of the five economies known as BRICS countries (Brazil, Russia, India, China, and South Africa) in relation to increasing capital inflows, which correspond to the implementation of non-traditional monetary policies in the developed economies. In the fifth chapter, we briefly discuss the future outlook of BRICS economies. In the conclusion section, we present our findings.