Çocuklarda subcutan uygulama sırasında kullanılan Buzzy® uygulamasının ağrıya etkisi
Effect of Buzzy® application on pain during subcutan application in children
  1. Tez No: 577761
  2. Yazar: SONGÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tek grup ön test-son test tasarımı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Onkoloji ve İmmünoloji Servisi'ne 01.10.2018-31.06.2019 tarihleri arasında yatarak yada ayaktan tedavi için gelen 6-18 yaş arası çocuklar oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Uygulama Kayıt Formu, Yüzler Ağrı Kıyaslama Ölçeği ve Görsel Ağrı Kıyaslama Ölçeğin kullanılmıştır. Çocuklara subkutan uygulama öncesi 30 saniye ve uygulama sırasında da Buzzy® cihazı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 19.0 paket programıyla yapılmıştır. Çocukların rutin hemşirelik bakımı uygulanarak yapılan subkutan uygulama ve Buzzy® kullanılarak yapılan subkutan uygulama öncesi saturasyon ve kan basıncı ortalamaları arasında anlamlı farklılık yok iken (p>0.05); nabız hızı (p=0.012) ve solunum sayısı (p=0.003) ortalamaları açısından anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Buzzy® cihazı kullanılarak yapılan subkutan uygulama sırasında çocukların daha az ağrı hissettikleri belirlenmiştir (p=0.0001). Sonuç olarak; bu çalışma subkutan uygulama sırasında çocuklarda ağrıyı azaltmada Buzzy® uygulanmasının etkili bir yöntem olduğu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The children between the ages of 6 and 18 who came to the inpatient or outpatient clinic of Zonguldak Bülent Ecevit University Health Application and Research Center for Oncology and Immunology Service between 01.10.2018-31.06.2019 formed the universe of the study. In order to determine Patient Diagnosis Form,Application Registration Form, Faces Comparative Pain Scale and Visual Comparative Pain Scale were used. The children in the experimental group received 30 seconds of subcutaneous administration and a cold application and vibration with the Buzzy device during the application. The data were evaluated with SPSS 19.0 package program. There was no significant difference between the mean saturation and blood pressure before subcutaneous administration using buzzy® and routine nursing care of children (p> 0.05); Pulse rate (p = 0.012) and respiratory rate (p = 0.003) were found to be significantly different in terms of mean. Children experienced less pain during subcutaneous administration using Buzzy® (p = 0.0001). As a result, the application of Buzzy® in reducing pain in children during subcutaneous application was found to be an effective method.