Materyalizm ve marka bilinirliği: Okul öncesi çocuklar ve ebeveynleri üzerinde bir araştırma
Materialism and brand awareness: A research on preschool children and their parents
  1. Tez No: 577762
  2. Yazar: ZEHRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞİNA GÜLERARSLAN ÖZDENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Okul öncesi çocukluk döneminde çocukların reklamlara karşı savunmasız oldukları dile getirilmekle beraber çocuklar üzerinde materyalist değer gelişimi endişe konusudur. Çocuklara yönelik reklam konusu çokça tartışılmakla birlikte teknolojik değişiklikler ve online cihazların daha fazla kullanımı endişeleri artırmaktadır. Medya ortamındaki değişikliklere rağmen televizyon önemli bir kaynak olmaya devam etmektedir ve diğer medya kanallarına göre televizyon karşısında geçirilen vakit daha fazladır. Sıkça televizyon reklamlarına maruz kalan çocukların daha az televizyon reklamlarına maruz kalan çocuklardan daha fazla materyalist değerler geliştirdikleri bilinmektedir. Reklamı yapılan ürün arzusunun materyalist değer gelişimini teşvik etmesi ile birlikte marka bilinirliğinin bu ilişkideki yerini bilmek önem kazanmaktadır. Bu araştırma okul öncesi çocuklar ve ebeveynleri üzerinde materyalizm ve marka bilinirliğini incelemektedir. Bu araştırmadaki veriler, Ankara'da yaşayan 105 okul öncesi çocuk (4-6 yaş aralığındaki) ve 77 ebeveyne yapılan anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, marka bilinirliğinin erken çocukluk döneminde başladığını ve bu yaş grup çocukların materyalist eğilimler göstermeye başladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although it is stated that children are vulnerable to advertisements in preschool childhood, the development of materialistic value on children is a concern. Although the issue of advertising for children is widely discussed, technological changes and greater use of online devices raise concerns. Despite the changes in the media environment, television remains an important resource and the time spent in front of television is higher than other media channels. It is known that children who are frequently exposed to television advertisements develop more materialistic values than children who are exposed to television advertisements. It is important to know the place of brand awareness in this relationship as the advertised product desire encourages materialist value development. This research examines materialism and brand awareness on preschool children and their parents. The data in this study were obtained by using the survey method of 105 preschool children (4-6 years) and 77 parents living in Ankara. According to the results of the research, it is seen that brand awareness started in early childhood and children of this age group started to show materialist tendencies.