Flood management and control
Taşkın yönetimi ve kontrolü
  1. Tez No: 577763
  2. Yazar: ANIL EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Taşkın olayları dünyanın her yerinde kayıp ve zararlara yol açmaya devam ederken taşkın olaylarının şiddet ve frekansında global ölçekte artış beklenmektedir. Taşkınlar, riskleri tanımlamak ve kayıp yada zararları azaltmak için özel bir odaklanmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmada taşkın kayıp ve zararlarının ana sebepleri araştırıldı. Saptanan sebepler ya da yetersizliklere bağlı olarak çözümler üretildi. Aynı zamanda tarihte büyük kayıp ve zararlara neden olan taşkın olayları bu çalışmada önleyici çözümler için bir rehber oldu. Nehir havzaları, alçak yerleşim alanları, tarımsal, endüstriyel ve kırsal alanlar, şehirler, yamaçlar, yüksek nufus ve yüksek yağış alanları, su kaynaklarına yakın yerleşim yerleri taşkın olayları için büyük risk bölgeleridir ve riskleri azaltmak için bileşenler olarak önlemlere, koruyucu yaklaşımlara, taşkın planlarına, güçlü altyapıya, erken uyarı sistemlerine, tahminlere, taşkın parametrelerine, yeşil çözümlerle, mücadele ve önerilere ihtiyaç duymaktadırlar. Araştırma taşkın olaylarını önlemek için bu bileşenleri açıklamayı amaçlamaktadır. Bazı ülkelerin taşkın riskleri ve Türkiyedeki bölgelerin yada şehirlerin taşkın riskleri açıklandı ve tahmin edildi. Geleneksel taşkın parameterleri ve yönetim anlayışları sorgulandı ve yenileri üretildi. Bu parametrelerin limit değerlernin saptanması ve formülasyonu bir amaç oldu ve aynı zamanda yeni taşkın parametre yapısı oluşturuldu. Kısaca çalışmanın sonunda erken uyarı sistemlerine katkılar ve taşkın tahminlerinin güçlüğünü giderme bir sonuç olarak beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The severity and frequency of flood events are expected to grow at global scale while flood events continue to lead losses and damages all around the world. Floods need a special focus to describe the risks and minimize loses or damages. In this study, main reasons of flood losses or damages researched. Solutions produced dependent on the reasons or insufficiencies determined. Also flood events that caused great damages or losses in history became a guide for preventive solutions. River basins, low lying settlements, agricultural, industrial and rural areas, cities, hillsides, high population and high precipitation areas, settlements that close to water resources are the great risk regions for flood events, and they need observations, measures, preventive approaches, flood plans, strong infrastructures, early warning systems, predictions, flood parameters, green solutions, struggle and advices as components to minimize the risks. The research aims to explain those components to prevent flood events. The flood risks of some countries and the flood risky regions or cities in the Turkey explained and predicted. Conventional flood parameters and management concepts questioned while new ones were produced. Formulation and determination of limit value of those parameters became a goal too, and also a new flood parameter structure emerged. Briefly, the contributions to the early warning system and to the elimination of complexity of flood predictions are expected as results at the end of the study.