Application of snowmelt runoff model using remote sensing and geographic information systems
Kar-erime akım modelinin uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri
- Tez No: 82659
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ÜNAL ŞARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
oz KAR-ERIME AKIM MODELİNİN UZAKTAN ALGILAMA VE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ KULLANILARAK UYGULANMASI KAYA, Hüseyin İlgaz Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. A. Ünal Sorman Nisan 1999, 277 sayfa Dünyanın bir çok bölgesinde, özellikle dağlık bölgelerde, kar erimesinden gelen akım; sel kontrolü, rezervuar yönetimi, hidroelektrik güç üretimi ve sulama yönünden önemli bir hidrolojik ve ekonomik faktördür. Kar erimesi, suyun yüksek dağların üst kotlarından gelip Fuat Nehri üzerinde bulunan büyük barajlara katkıda bulunduğu Türkiye'nin doğu kısmı için de önemlidir. Bu çalışmada Kar-erime Akım Modeli, Fırat Nehri'nin bir alt havzası olan Karasu Havzası'na, Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri teknikleri kullanılarak uygulanmıştır. Havza çıkışındaki akım ölçüm istasyonunun hidrografı, 1997 kar erime periyodu için model kullanılarak simüle edilmiştir. Bu uygulama için, havza her biri yaklaşık 400-500 metrelik beş yükseklik bölgesinebölünmüştür. Her yükseklik bölgesi için karla kaplı alanlar, NOAA/AVHRR uydu görüntüleri kullanılarak saptanmıştır. Çeşitli meteoroloji istasyonlarında ölçülmüş olan hidrometeorolojik değişkenler (yağış ve sıcaklık), Kriging metodu kullanılarak her bir bölge için günlük bazda alansal olarak dağıtılmıştır. Model parametreleri 1997'ye ait hidrometeorolojik veriler kullanılarak kalibre edilmiştir. Simülasyon sonuçlan, çeşitli doğruluk kriterleri kullanılarak, gözlenmiş akım verisiyle karşılaştırılmıştır. Modelin değişkenleri ve parametreleri üzerine tartışmalar ve daha sonraki çalışmalar için öneriler de verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kar-erime Akım Modeli, Uzaktan Algılama, Coğrafi Bilgi Sistemleri, NOAA/AVHRR, Kriging. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATION OF SNOWMELT RUNOFF MODEL USING REMOTE SENSING AND GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS KAYA, Hüseyin İlgaz M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. A. Ünal Sorman April 1999, 277 pages In many parts of the world, especially in mountainous regions, runoff from snowmelt is an important hydrologic and economic factor with regard to flood control, reservoir management, hydroelectric power generation and irrigation. Snowmelt is also important in the eastern part of Turkey, where most of the water originate from the upper elevations of high mountains and contribute to the large dams located on Euphrates River. In this study, Snowmelt Runoff Model is applied to Karasu Basin, which is a sub-basin of Euphrates River, using Remote Sensing and Geographic Information Systems techniques. Hydrograph of runoff gauging station, which is located at the outlet of the basin, is simulated for the snowmelt period of 1997 111using the model. For this application, the basin is divided into five elevation zones of about 400-500 m each. For each elevation zone, the snow covered areas are determined using NOAA/AVHRR satellite images. The hydrometeorological variables (precipitation and temperature), measured at various meteorological stations, are spatially distributed over each zone using Kriging method, on a daily basis. The model parameters are calibrated using the hydrometeorological data of 1997. The simulation results are compared with the observed runoff data using various accuracy criterias. Discussion on the variables and parameters of the model and recommendations for further studies are also provided. Keywords : Snowmelt Runoff Model, Remote Sensing, Geographic Information Systems, NOAA/AVHRR, Kriging. IV